Benedykt XVI modlił się w niedzielę o "dar beatyfikacji" Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zmarł 30 lat temu. Papież mówił o wielkich misjonarzach Kościoła, wśród których wymienił błogosławionych: Matkę Teresę z Kalkuty i Jana Pawła II.

Zwracając się po polsku po południowej modlitwie maryjnej w Watykanie Benedykt XVI powiedział: "Wczoraj przypadała trzydziesta rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Wypraszając dar jego beatyfikacji, uczmy się od niego zawierzenia swego życia Matce Bożej".

"Niech jego ufność wyrażona w słowach: "Wszystko postawiłem na Maryję" będzie dla nas szczególnym wzorem. Pamiętajmy o tym kończąc miesiąc maj, szczególnie poświęcony Matce Najświętszej. Z serca wam błogosławię" - dodał papież po polsku.

W rozważaniach po włosku Benedykt XVI podkreślił: "niektórzy wielcy święci i święte przynieśli nadzieję i pokój całym miastom; myślimy o świętym Karolu Boromeuszu w Mediolanie (...), o błogosławionej Matce Teresie z Kalkuty i tylu innych misjonarzach, których imię znane jest Bogu".

"Podczas gdy możni tego świata próbowali podbić nowe terytoria dla interesów politycznych i ekonomicznych, wysłannicy Chrystusa przybywali wszędzie w celu niesienia Chrystusa do ludzi i ludzi do Chrystusa" - mówił papież.

"Także dzisiaj powołaniem Kościoła jest ewangelizacja"

"Także dzisiaj powołaniem Kościoła jest ewangelizacja; tak wśród ludów, które nie zostały jeszcze "nawodnione" żywą wodą Ewangelii, jak i tych, które mając pradawne korzenie chrześcijańskie, potrzebują nowych soków, by wydać nowe owoce oraz odkryć na nowo piękno i radość wiary" - przypomniał Benedykt XVI.

Wskazał następnie, że także Jan Paweł II był "wielkim misjonarzem". "To on ożywił misje "do ludzi" i jednocześnie krzewił nową ewangelizację" - dodał papież.