Od spotkania z pracownikami huty szkła w Sandomierzu premier Donald Tusk rozpoczął w czwartek swoją wizytę na terenach dotkniętych w ubiegłym roku powodzią. Oprócz Sandomierza, szef rządu odwiedzi także Kłodne i Bieruń.

W ubiegłym roku podczas powodzi w Sandomierzu zostało zalanych 11 kilometrów kwadratowych powierzchni, 820 domów, gospodarstwa rolne w granicach miasta, dwie szkoły i kilka zakładów pracy.

Swoją wizytę na terenach popowodziowych premier rozpoczął od spotkania z pracownikami sandomierskiej huty szkła Pilkington, którą udało się uratować przed zalaniem dzięki pracownikom zakładu, strażakom i żołnierzom - umacniali i podwyższali oni okalający hutę wał.

Po spotkaniu Tusk uda się do sandomierskiej dzielnicy Koćmierzów, gdzie odbudowano wał zniszczony podczas powodzi. W maju i w czerwcu ubiegłego roku woda wiślana z tego miejsca dwukrotnie zalewała prawobrzeżną część miasta.

Reklama

W miejscowości Kłodne (Małopolskie) premier odwiedzi tereny, na których znajdują się odbudowane domy dla powodzian. W Bieruniu (Śląskie) Donald Tusk spotka się natomiast ze strażakami z Ochotniczej straży Pożarnej.

Wieczorem na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będą omówione wnioski z powodzi 2010 roku i usuwania jej skutków.