Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Światową Dekadę Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020 w marcu ubiegłego roku. W projekcie biorą udział 93 kraje.

Schetyna podkreślił, że w Polsce należy budować wspólną świadomość bezpieczeństwa na drogach. "Obecnie budowane są drogi, ale one nie wystarczą, aby zapewnić bezpieczeństwo" - podkreślił. Jak dodał, cieszy, iż inauguracja odbywa się w polskim parlamencie.

"Jeszcze wiele rzeczy musimy poprawić, ponieważ w Polsce na drogach ginie zbyt wiele osób. Niech, zatem przykład poprawy bezpieczeństwa płynie z polskiego parlamentu" - podkreślił marszałek.

Koordynatorka projektu posłanka Beata Bublewicz (PO) poinformowała, że Dekada Działań w Polsce polega na realizacji pięciu priorytetów, jakimi są: bezpieczna prędkość, przeciwdziałanie prowadzeniu po alkoholu, dobry stan techniczny pojazdów, pierwsza pomoc oraz edukacja komunikacyjna.

Zdaniem Bublewicz największym sukcesem projektu będzie zmiana świadomości Polaków dotyczącej bezpieczeństwa na drogach

Zaznaczyła, że priorytety będą realizowane przez instytucje rządowe i pozarządowe, które stworzyły specjalne programy. "Takim przedsięwzięciem jest np.projekt piłeś nie jedź, który przysłużył się już do zmniejszenia liczby pijanych kierowców" - mówiła.

Zdaniem Bublewicz największym sukcesem projektu będzie zmiana świadomości Polaków dotyczącej bezpieczeństwa na drogach. "Najwięcej ludzi ginie w piękne, słoneczne dni, na prostej drodze. Świadczy to tym, że popuszczamy wodze naszej fantazji. Polacy lubią dużą prędkość" - mówiła.

Wiceszefowa PO Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała, że akcja prowadzona jest prawie na całym świecie. "Dziś na najważniejszych budynkach naszego globu w 93 krajach, w tym w USA na Statule Wolności zostanie zapalone światełko, które ma przypominać, że musimy uważać na drodze. O godz. 21 światełko zapłonie także na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie" - powiedziała.

Beata Bublewicz jest córką polskiego kierowcy rajdowego Andrzeja Bublewicza

Podczas inauguracji przedstawiono etiudę grupy "Studio 07" pt. "Poczekalnia", która pokazuje tragiczne skutki wypadków drogowych. Można się też było przekonać, dzięki symulatorowi, co dzieje się z kierowcą podczas dachowania samochodu osobowego. Sprawdzili to m.in. wicemarszałkowie Sejmu Ewa Kierzkowska i Jerzy Wenderlich.

Do akcji Światowa Dekada Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020 włączyli się także artyści i sportowcy, m.in. Andrzej Krzywy, Kora, Michał Żebrowski, Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, Daniel Olbrychski, Urszula Dudziak, Artur Barciś oraz Andrzej Grabowski. Inaugurację prowadził komentator Formuły1 Andrzej Borowczyk.

Bublewicz jest córką polskiego kierowcy rajdowego Andrzeja Bublewicza, który zmarł na skutek ran odniesionych w wypadku podczas zawodów.