Komorowski otworzy sesję plenarną kongresu "Władza centralna a władza samorządowa. Jak jest naprawdę". Według prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka, kongres to jedyne wydarzenie w Polsce, które skupia wszystkie struktury samorządowe - od gmin, przez powiaty po województwa. Impreza rozpoczęła się we wtorek i potrwa do czwartku.

Kongres przebiega pod hasłem "Bezpieczeństwo i rozwój". Natomiast dyskusje panelowe mają dotyczyć ustroju samorządu, jego funkcjonowania i relacji z władzą centralną. W ponad 50 panelach dyskusyjnych weźmie udział w sumie 200 prelegentów. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, biznesu, administracji publicznej oraz eksperci. Dyskusje podzielono na kilka ścieżek tematycznych, takich jak polityka, ustrój samorządowy, relacje rząd - samorząd, gospodarka, biznes, urząd - obywatel, drogi i motoryzacja.

Kongres organizowany jest przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska oraz miasto Świdnica.

Po wystąpieniu na kongresie Komorowski spotka się z członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, gdzie planowane jest jego wystąpienie.

Prezydent odwiedzi też Wrocław. Tu planowany jest spacer po Rynku, zwiedzenie kamienicy, gdzie powstaje Muzeum Pana Tadeusza, w którym prezentowany będzie rękopis epopei Adama Mickiewicza.

Podstawowym celem Muzeum Pana Tadeusza będzie budowanie wiedzy o szeroko rozumianej kulturze i sztuce czasów rozbiorów oraz ukazanie, w jaki sposób tradycja XIX w. kształtuje wyobraźnię, myślenie i tożsamość współczesnego Polaka.

Prezydent chce również zobaczyć postępy na budowie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i 612-metrowego Mostu Rędzińskiego z ponad 120-metrowym pylonem. Obwodnica wraz z mostem zostanie oddana do użytku w połowie 2011 r. Koszt całkowity inwestycji to ponad 4 mld zł.

Po kilkugodzinnym pobycie we Wrocławiu, prezydent planuje odwiedzić swoje rodzinne miasto - Oborniki śląskie, gdzie spotka się z uczniami Państwowego Zespołu Szkół.