Nikt nie ma Polski na wyłączną własność - mówił prezydent Bronisław Komorowski z okazji 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie. W całym kraju obchodzono tę rocznicę - odprawiono msze za Ojczyznę i składano kwiaty w miejscach pamięci.W swoim wystąpieniu na Placu Zamkowym prezydent zaznaczył, że wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od opcji politycznej, czy światopoglądu. "Wszystkich, którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny" - przypomniał prezydent słowa papieża wypowiedziane w polskim parlamencie.

"Czy z tych słów nie wynika jasno, że Polska nie jest tylko moja, albo tylko twoja; że nikt nie ma Polski na wyłączną własność, że nie jest ona w ogóle własnością do rozporządzania, lecz przede wszystkim wielkim zbiorowym obowiązkiem i wielkim zobowiązaniem dla różnych, różnorodnych środowisk, dla kolejnych polskich pokoleń" - powiedział Komorowski.

Wcześniej prezydent uczestniczył we mszy św. w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze.

W święto Konstytucji 3 Maja Komorowski wręczył odznaczenia ludziom kultury i nauki Order Orła Białego otrzymał prof. Zbigniew Radwański, specjalista prawa cywilnego, a Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski - poetka Julia Hartwig-Międzyrzecka oraz aktor Franciszek Pieczka. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski otrzymał aktor Jerzy Stuhr, a Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski reżyser Krzysztof Krauze.

Prezydent otworzył też jednodniową ekspozycję oryginału Konstytucji: 10-stronicowego rękopisu, który znajduje się w tomie z innymi aktami prawnymi, m.in. ustawą o miastach z 1791 roku. W Warszawie można oglądać też ekspozycję przedstawiającą historię uchwalenia konstytucji oraz obchodów jej rocznic.

Uroczyste obchody rocznicy konstytucji 3 Maja odbywały się w całym kraju.

W Gdańsku podczas mszy za Ojczyznę w Bazylice Mariackiej, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź skrytykował obecną konstytucję, która nie zawiera bezpośredniego odwołania do Boga. "Niech nikt nie mówi, że konstytucja, to nie modlitwa. Prawa do wolności nie wolno oddzielać od praw sumienia, od praw prawdy" - powiedział abp Głódź. Dodał, że "drogą prawdy" muszą iść przede wszystkim osoby odpowiedzialne za los państwa.

W Białymstoku w świątyniach różnych wyznań w województwie podlaskim odprawiono okolicznościowe modlitwy związane z obchodami 3 Maja. W intencji Ojczyzny modlili się katolicy, prawosławni, muzułmanie i protestanci.

Podczas mszy w intencji Ojczyzny odprawionej w Płocku biskup Roman Marcinkowski podkreślał, ze uczestnictwo we władzy to służba, a nie trampolina do budowania własnej kariery, troski o dobrą pozycję swojej partii lub pomnażania majątku. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, w tym parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci i harcerze przeszli przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono kwiaty.

W Łodzi w bazylice archikatedralnej odprawiono mszę w intencji Ojczyzny, po której przedstawiciele władz miasta i województwa zapalili znicze przed pomnikiem Jana Pawła II. Przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza nastąpiła uroczysta zmiana warty. W trakcie uroczystości odbyło się przyrzeczenie młodych członków związku strzeleckiego "Strzelec", zebrani wysłuchali także apelu poległych i obejrzeli defiladę kompanii reprezentacyjnych służb mundurowych.

Złożeniem kwiatów przed obeliskiem Stanisława Staszica, oraz salwą honorową przed pomnikiem Czynu Legionowego uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kielcach. Podczas paradnego przemarszu przez miasto oprawę stanowiły żołnierskie formacje historyczne - piechurzy z okresu Księstwa Warszawskiego, jazda Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich oraz Żuawi Śmierci - doborowy, ochotniczy oddział wojskowy Powstania Styczniowego.

W Szczecinie rocznicowe obchody odbyły się pod Pomnikiem Czynu Polaków, gdzie uczczono święto ceremonią wojskową z udziałem młodych ludzi wstępujących do Związku Strzeleckiego "Strzelec". Uczniowie jednej ze szczecińskich szkół odegrali scenkę historyczną "Wiwat Maj!", Ilustrującą historyczne wydarzenie. Pod pomnikiem złożono kwiaty i wieńce.

O odpowiedzialność i troskę o Polskę apelowali we wtorek uczestnicy 3-majowych uroczystości w Katowicach, które odbyły się z wojskowym ceremoniałem. Przed pomnikiem Wojciecha Korfantego złożono wieńce, odbył się też Apel Poległych. Wspominano powstańców śląskich, w 90. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Uroczystości zakończyła defilada.

Ulicami Krakowa przeszedł pochód patriotyczny. Pod Krzyżem Katyńskim oraz Grobem Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawiono w katedrze na Wawelu. Bił dzwon Zygmunta. Po ulicach Krakowa jeździł tramwaj, w którym rozbrzmiewają patriotyczne pieśni, a na Małym Rynku zaplanowano 41. Lekcję Śpiewania "Majowa Jutrzenka".

220 rocznicę Konstytucji 3 Maja obchodzono również na Litwie. Prezydent Dalia Grybauskaite z okazji tej rocznicy 220. oraz aktu Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów podkreśliła, że przyjęcie Konstytucji 3 maja jest wyrazem nadzwyczajnej świadomości demokratycznej. "Utrwalone w Konstytucji 3 maja wartości umożliwiły dążenie do ustanowienia wyższości ustawodawstwa, dążenie do wolności i ideałów sprawiedliwości, którymi kierujemy do dziś, tworząc swoje państwo" - podkreśliła prezydent Litwy.

Na wileńskim cmentarzu na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka z okazji święta Konstytucji 3 Maja złożono kwiaty i wieńce. Złożyli je przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej i polskich organizacji społecznych. Przy mauzoleum wartę honorową pełnili kombatanci i harcerze.

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie.