Prymas Polski Józef Kowalczyk poinformował w poniedziałek, że Konferencja Episkopatu Polski podziękowała listownie papieżowi Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II.

"Dziękowaliśmy papieżowi za jego wspaniałe gesty, za to, że (Benedykt XVI) powiedział, że był zachwycony postawą Jana Pawła II, jego głęboką wiarą, konsekwencją, wiernością Panu Bogu do ostatniego tchnienia" - powiedział w poniedziałek Kowalczyk.

Jak dodał, papież powiedział mu, że Karol Wojtyła był człowiekiem, któremu był oddany i któremu służył z pełnym oddaniem, a dziś kontynuuje jego dzieło.

Zdaniem prymasa, Benedykt XVI "czuje" Jana Pawła II i docenia to, że Polacy potrafią być wdzięczni za jego współpracę z Janem Pawłem II.

W ocenie prymasa, Jan Paweł II zadziwił cały świat i wniósł wkład intelektualny, które zrewolucjonizował mentalność Kościoła. Podkreślił, że Jan Paweł II "praktykował cnoty w stopniu heroicznym".

"Obyśmy takie córki i synów mogli mieć w Polsce nie tylko raz na tysiąc lat, ale w każdym wymiarze czasowym, kiedy Polska będzie miała różne potrzeby" - podkreślił.