Około 100 tys. polskich pielgrzymów, według wstępnych szacunków, uczestniczyło w niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II w Rzymie - dowiedziała się PAP w Biurze Informacji dla Pielgrzymów przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie.

Jak powiedział PAP ks. Piotr Studnicki z biura, swój pobyt w Rzymie zarejestrowano 45 tys. Polaków. "Są to osoby, które przyjechały w zorganizowanych grupach, ale co najmniej drugie tyle pielgrzymów przybyło na niedzielne uroczystości na własną rękę" - powiedział ks. Studnicki.

Podczas modlitwy Regina Coeli kończącej mszę beatyfikacyjną papieża-Polaka, w chwili gdy Ojciec Święty Benedykt XVI pozdrawiał wiernych z różnych krajów świata, najgłośniejszą grupą byli nasi rodacy.

Część pielgrzymów z Polski już w niedzielę opuszcza Rzym autokarami i pociągami. Inni pozostają na uroczystości dziękczynne. W poniedziałek rano o godz. 10.30 na placu św. Piotra odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Ma w niej uczestniczyć para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy.

Tysiące osób w niedzielę wieczorem oczekuje w kolejce do Bazyliki św. Piotra, by przejść obok trumny Jana Pawła. Świątynia ma być otwarta do rana, by umożliwić wszystkim zainteresowanym pielgrzymom oddanie hołdu nowemu błogosławionemu.

Na ulicach Rzymu można spotkać grupy pielgrzymów z całego świata. Niosą flagi narodowe, kupują pamiątki związane z beatyfikacją Jana Pawła II.