Na pomocniczość, budowanie wspólnoty i solidarność stawia w programie wyborczym PSL. Prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak powiedział w sobotę na inauguracji wojewódzkiej kampanii w Kielcach, że ludowcy nie mogą zwolnić w budowaniu pozytywnego obrazu polityki.

Przemawiając podczas świętokrzyskiej konferencji programowej PSL, Pawlak zaznaczył, że w przededniu beatyfikacji papieża Jana Pawła II warto przywołać cenne przesłania płynące z jego nauczania.

Przypomniał zebranym, że papież-Polak wskazywał, że "solidarnie to znaczy jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu". Dzisiaj - mówił Pawlak - taką właśnie solidarność trzeba budować. "Nie może być tak, że Katyń nas połączył, a Smoleńsk nas podzieli" - powiedział szef PSL odnosząc się do katastrofy sprzed roku i podziałów społecznych, jakie w związku z nią powstały.

"Pamięć o papieżu, to jest to, co tu, w Polsce, u siebie zrobimy. Zastanówmy się, czy papież byłby dumny z tej bijatyki, którą urządzają dzisiaj +partie wielkiej kłótni+. Tę pamięć powinniśmy przenieść do naszego działania, praktykowania, żebyśmy pokazali, że to dziedzictwo potrafimy przenieść w przyszłość i je rozwijać" - mówił szef ludowców.

"Trzeba w sposób zrównoważony rozwijać kraj"

Według niego, trzeba w sposób zrównoważony rozwijać kraj, umiejętnie łączyć rozwiązywanie problemów społecznych, środowiska naturalnego i gospodarki. "Czas przejść na zieloną stronę mocy" - wezwał zgromadzonych wicepremier i minister gospodarki.

Zdaniem prezesa ludowców, PSL ma szanse powtórzyć jesienią swój wynik z wyborów samorządowych, a nawet go poprawić. Dla dodania otuchy wszystkim, lider PSL przytoczył słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Drohiczynie do strażaków: "Pamiętajcie, ducha nie gaście". Pawlak dodał, że metropolita lubelski, abp Józef Życiński, tydzień przed swą nagłą śmiercią, powiedział w Lublinie do ludowców: "Ducha nie gaście i nie dajcie się zgasić".

Prezes świętokrzyskiego PSL marszałek Adam Jarubas ocenił, że region ma szansę stać się krainą "zielonej gospodarki i ekonomii", pod warunkiem, że wykorzysta swoje główne atuty: walory przyrodnicze kreujące turystykę, ekologiczne rolnictwo oraz bazę uzdrowiskową. Zapowiedział, że regionalny PSL będzie promotorem przedsiębiorczości na wsi oraz że przeprowadzi diagnozę rozwarstwienia społecznego - w oparciu o nią ma eliminować "biedę w różnych postaciach".

W wojewódzkiej konferencji programowej PSL w Kielcach uczestniczyło około 400 delegatów. Inauguracja kampanii wyborczej ludowców w tym właśnie regionie, była formą wyróżnienia go za najlepszy wynik w ostatnich wyborach samorządowych.