Dr Adam Bodnar, sekretarz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w sprawie decyzji Sądu Okręgowego w Świdnicy, który unieważnił wyniki wyborów samorządowych w Wałbrzychu i wygasił mandat prezydenta miasta Piotra Kruczkowskiego:

"To bardzo dobra wiadomość. Okazało się, że sądy są w stanie wykonywać kontrolę nad wyborami do władz lokalnych. W tej sprawie, w której występują tak mocne dowody wyborczej korupcji, sądowa kontrola okazała się skuteczna - choć nie od razu, bo przypomnijmy, że protest innego kandydata - Mirosława Lubińskiego - został wcześniej przez ten sam Sąd Okręgowy w Świdnicy oddalony.

"Decyzja sądu będzie miała wiele konsekwencji społecznych dla Wałbrzycha"

Dzisiejsza decyzja sądu będzie miała wiele konsekwencji społecznych dla Wałbrzycha, ale mogą też być konsekwencje prawne, bo wygaszenie mandatu prezydenta miasta to mocny argument za podważeniem i uznaniem za nieważne decyzji administracyjnych, jakie wydał prezydent po zakwestionowanym właśnie wyborze.

Skończyło się zwycięstwem demokracji lokalnej, choć był moment, gdy wydawało się, że wiele osób i instytucji machnęło ręką na całą tę sprawę. Ale to nie wszystko, bo powinny ją zbadać wszystkie kompetentne instytucje państwowe".