Tajlandia i Kambodża zgodziły się w czwartek, po spotkaniu dowódców armii, na zawieszenie broni kończące trwające od siedmiu dni potyczki zbrojne na spornym odcinku granicy w pobliżu świątyni Preah Vihear - poinformowały władze kambodżańskie. Dotychczas zginęło co najmniej 15 osób, a 50 tysięcy zostało ewakuowanych.

Obie strony zgodziły się też otworzyć jedno przejście graniczne, żeby pozwolić ludziom, którzy uciekli przed walkami na powrót do domu.

"Będziemy od dziś przestrzegać zawieszenia broni, a dowódcy będą się regularnie spotykać, by uniknąć nieporozumień" - oświadczył rzecznik rządu Kambodży.

W trwających od tygodnia walkach zginęło co najmniej 15 ludzi.

Kambodża i Tajlandia roszczą sobie prawo do 4,6 km kwadratowych terenu w pobliżu XI-wiecznej świątyni Preah Vihear. W lutym bieżącego roku doszło tam do starć między wojskami obu krajów, w których zginęło 13 żołnierzy. Po obu stronach granicy wysiedlono po 20 tys. ludzi.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ przyznał Kambodży świątynię Preah Vihear w 1962 roku, jednak nigdy w jasny sposób nie określono, do kogo należy teren wokół niej. Do zaostrzenia sporu doszło w 2008 roku, gdy Bangkok najpierw poparł, a następnie odrzucił propozycję Phnom Penh, aby świątynię wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Od 2008 roku w okolicach świątyni doszło do kilku potyczek między wojskami Tajlandii i Kambodży. Obie strony zajęły pozycje wokół spornego wzgórza, na którym znajduje się świątynia.

Wiele domów zostało zniszczonych w pobliżu spornego odcinku granicy Tajlandii z Kambodżą, w pobliżu świątyni Preah Vihear, gdzie od tygodnia trwają starcia między wojskami Tajlandiu i Kambodży. Fot. RUNGROJ YONGRIT/PAP/EPA / Bloomberg / RUNGROJ YONGRIT