Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zapowiedział w czwartek w Warszawie długofalową politykę energetyczną Unii Europejskiej do 2050 roku. Dodał, że jej założenia mają być przedstawione późną jesienią w czasie polskiej prezydencji.

Unijny komisarz spotkał się w czwartek z szefem resortu gospodarki Waldemarem Pawlakiem w ramach przygotowań do polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Na wspólnym briefingu prasowym z wicepremierem, Oettinger powiedział, że jeszcze na wiosnę rozpocznie się realizacja "ambitnych zamierzeń" w kontekście europejskiej mapy drogowej 2050 dla energetyki. Jak zaznaczył, częścią tego dokumentu są kwestie związane z tym, jak "ma wyglądać długofalowo tzw. miks energetyczny w Unii Europejskiej, konsumpcja energii, a także działania zwiększające wydajność energetyczną". "To są sprawy, które dotyczą państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego, firm energetycznych, organizacji pozarządowych i samych konsumentów" - podkreślił unijny komisarz.

"Chcemy, żeby późną jesienią - w czasie półrocza polskiego - te założenia mapy drogowej zostały opinii publicznej w większych szczegółach przedstawione" - zapowiedział Oettinger.

Reklama

Rozporządzenie w sprawie transparentności na rynku energii

Szef resortu gospodarki wyjaśnił, że omówił z unijnym komisarzem kluczowe zagadnienia dotyczące zewnętrznej polityki energetycznej Unii Europejskiej. "Będzie to obszar dyskusji w czasie naszej prezydencji. Rozmawialiśmy też o zakończeniu procesu nad rozporządzeniem w sprawie transparentności na rynku energii.(...) Jest to bardzo ważne w kontekście przejrzystości rynku" - podkreślił Pawlak.

Wicepremier powiedział, że strona polska blisko współpracuje z komisarzem oraz Komisją Europejską w sprawie w przygotowań do planowanego na początku lipca spotkania wiceministrów i dyrektorów generalnych odpowiedzialnych za energię.

We wrześniu w Polsce ma odbyć się nieformalna rada ds. energii

Dodał, że we wrześniu w Polsce ma odbyć się nieformalna rada ds. energii. "To będzie ważny element dyskusji i uzgodnienia stanowiska europejskiego" - podkreślił. Poinformował, że strona polska przekazała unijnemu komisarzowi naszą opinię w sprawie zewnętrznej polityki energetycznej.

Oettinger powiedział, że chodzi o to, by stworzyć "definicję odpowiedniego reprezentowania europejskich interesów w dziedzinie polityki energetycznej".

Unijny komisarz zaznaczył ponadto, że rozmowy z Pawlakiem dotyczyły też spraw rozbudowy infrastruktury energetycznej. "Chodzi o kwestie związane ze skróceniem procedur wydawania koncesji i zgód" - powiedział.