15.03. Paryż (PAP) - Francja przeprowadzi kontrole we wszystkich swoich elektrowniach atomowych, aby zbadać ich odporność na powodzie i wstrząsy sejsmiczne - oświadczył we wtorek premier Francois Fillon w nawiązaniu do tragedii w Japonii.

W czasie wystąpienia w parlamencie premier określił jako "absurdalną" opinię, że ten wypadek powinien skutkować "potępieniem energetyki jądrowej".

Jego zdaniem działające we Francji reaktory jądrowe "należą do najpewniejszych" na świecie. Podkreślił jednak, że w następstwie katastrofy w Japonii we wszystkich 58 francuskich elektrowniach jądrowych zostaną przeprowadzone testy bezpieczeństwa.

"Jaką siłę trzęsienia ziemi może wytrzymać każda z naszych siłowni? Jakiemu poziomowi powodzi może się oprzeć? Wszystko to poddamy kontroli i zrobimy to z zachowaniem pełnej przejrzystości" -tłumaczył Fillon.

Według radia Europe 1, w poniedziałek prezydent Nicolas Sarkozy podkreślił na zamkniętym zebraniu działaczy swojej partii UMP, że we Francji "nie ma mowy o odejściu od energetyki jądrowej".

Zaraz po katastrofie w Japonii rozgorzała we Francja debata na temat bezpieczeństwa rodzimych siłowni jądrowych. Francuscy Zieloni z eurodeputowanym Danielem Cohn-Benditem na czele zażądali, aby zorganizować referendum w sprawie rezygnacji z energii atomowej. Zdaniem partii ekologicznej, należy wstrzymać rozbudowę elektrowni nuklearnych i stopniowo odchodzić od eksploatacji tych, które już istnieją. Zieloni domagają się też natychmiastowego zamknięcia najstarszej elektrowni francuskiej w Fessenheim w Alzacji.

Pomysłu referendum w sprawie przyszłości energetyki jądrowej nie poparła główna siła opozycyjna we Francji, Partia Socjalistyczna (PS). Szefowa socjalistów Martine Aubry zażądała natomiast od rządu przeprowadzenia przeglądu istniejących reaktorów jądrowych, zwłaszcza tych najstarszych. Francja jest drugą - po Stanach Zjednoczonych - światową potęgą w dziedzinie energetyki jądrowej. Działa tam obecnie 58 elektrowni atomowych, które zaspokajają 80 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Średnio liczą one sobie 25 lat. Najstarszą z nich, wspomniany reaktor w Fessenheim, oddano do użytku w 1977 roku.