Platformę Obywatelską popiera 38 proc. respondentów, a Prawo i Sprawiedliwość - 27 proc. - wynika z najnowszego sondażu SMG/KRC dla "Faktów" TVN. W porównaniu z poprzednim badaniem, poparcie dla PO jest większe o 2 punkty proc., a dla PiS mniejsze o 3 punkty proc.

Wyniki poprzedniego badania tego samego ośrodka dla "Faktów" opublikowano pod koniec lutego.

Według ostatniego sondażu do Sejmu dostałyby się także: Sojusz Lewicy Demokratycznej - z 14-procentowym wynikiem (spadek o 2 punkty proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe - 6 proc. (wzrost o 1 punkt proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast: Polska Jest Najważniejsza (2 proc. - spadek o 2 punkty proc.) oraz Ruch Poparcia Janusza Palikota i Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej - na oba ugrupowania chciało głosować po 1 proc. pytanych (bez zmian w porównaniu z poprzednim sondażem).

Poza parlamentem pozostałyby również popierane przez co setnego ankietowanego (wzrost o 1 punkt proc.): Liga Polskich Rodzin, Prawica Rzeczypospolitej oraz Stronnictwo Demokratyczne.

Jak wynika z sondażu, 4 proc. respondentów jeszcze nie wie, na kogo oddać swój głos; 2 proc. wskazało inną, niż wymienione, partię, a co setny (1 proc.) odmówił odpowiedzi.

SMG/KRC przeprowadziło sondaż telefoniczny w niedzielę, 6 marca na reprezentatywnej próbie 1001 dorosłych mieszkańców Polski. O preferencje partyjne zapytano 611 osób, które planują wziąć udział w wyborach.