Chińska misja handlowa, przed zaplanowaną na ten tydzień wizytą szefa tego państwa Hu Jintao w Waszyngtonie, podpisała warte 600 mln dol. umowy z amerykańskimi firmami - podały we wtorek chińskie władze.

Chiny często ogłaszają podpisanie podobnych porozumień przed ważnymi wizytami państwowymi ich przywódców w nadziei na stworzenie pozytywnej atmosfery. Hu ma się spotkać z prezydentem USA Barackiem Obama, z którym będzie rozmawiał m.in. o rosnącym napięciu w relacjach handlowych pomiędzy obu krajami i o polityce monetarnej.

Sześć umów, które podpisano w poniedziałek w Houston, dotyczy m.in. importu porcelany i bawełny oraz współpracy przy rozwoju wyposażenia dla elektrowni słonecznych. Chińskiej delegacji przewodził wiceminister handlu Wang Chao.

"Te sześć umów to zaledwie początek"

"Te sześć umów to zaledwie początek przyszłego wzmacniania chińsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej" - przekonywał Wang. Dodał, że porozumienia te mają na celu zwiększenie chińskiego importu amerykańskich towarów oraz inwestycji w USA.

Chińskie ministerstwo handlu podało też, że Wang będzie przewodniczył w piątek innej delegacji około 500 chińskich biznesmenów do Chicago.