Uczeni z Tajwanu opracowali nową technologię w dziedzinie mikrochipów, dzięki której będzie można gromadzić jeszcze więcej informacji na znacznie mniejszej powierzchni.

Naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób na wyprodukowanie obwodu scalonego o przekroju zaledwie dziewięciu nanometrów – pisze agencja AFP - Jeden nanometr to jedna miliardowa metra.

Dotychczas sądzono, że granicę w technologii mikrochipów wyznacza wielkość 20 nanometrów – powiedział Ho Chia-hua, który stoi na czele zespołu uczonych z państwowego instytutu National Nano Device Laboratories, gdzie dokonano odkrycia.

Chip wykorzystujący nową technologię może zgromadzić 20 razy więcej jednostek pamięci, zużywając zaledwie jedną dwusetną energii. I tak chip wielkości jednego centymetra kwadratowego jest w stanie przechować milion obrazów lub zgromadzić 100 godzin filmu w technologii 3D – mówi Yang Fu-liang dyrektor generalny instytutu.

Ale Nobunaga Chai, analityk firmy badawczej Digitimes z Tajpej uważa, że upłynie jeszcze trochę czasu zanim ktokolwiek zacznie zarabiać pieniądze na tej najnowszej technologii.

Tajwan należy do czterech największych na świecie producentów mikrochipów.