Firma internetowa Yahoo Inc. ogłosiła we wtorek, że w najbliższym czasie zwolni 600 pracowników, aby poprawić swoją sytuację finansową.

Jest to już czwarta tego rodzaju decyzja podjęta przez Yahoo w ciągu ostatnich trzech lat. Firma, najbardziej znana ze swego portalu internetowego i wyszukiwarki, przegrywa walkę konkurencyjną z Google i z serwisami społecznościowymi.

Dochody Yahoo wzrosły w br. o mniej niż 2 proc. podczas gdy dyrektor generalna Carlo Bartz obiecała zwiększyć zysk operacyjny firmy do roku 2013 aż o 24 proc.

Analitycy rynku podkreślają, że chociaż decyzja jest bez wątpienia konieczna, to czas jej ogłoszenia (okres przedświąteczny) był najgorszy z możliwych. "Nie sądzę aby przysporzyło to im jakiejkolwiek popularności" - powiedział analityk Yun Kim.

Kursu akcji Yahoo spada

Zapowiedziane zwolnienia, które dotkną ok. 4 proc. pracowników, nie spowodowały jednak wzrostu kursu akcji Yahoo. Spada on nieprzerwanie od czasu odrzucenia w 2008 r. przez firmę oferty przejęcia przez Microsoft Corp., który oferował wówczas sumę 47,5 mld dolarów, czyli ok. 33 dol. za akcję. Obecnie kurs ten wynosi 16,63 dol.

Yahoo zatrudnia obecnie 14.100 pracowników w porównaniu z 15.200 we wrześniu 2008 r.

Natomiast przychody najgroźniejszego konkurenta Yahoo - Google Inc. wzrosły w ciągu 9 miesięcy br. o 23 proc. do prawie 21 mld dol.