Na badaniu podróbek dopalaczy zarobią komercyjne laboratoria

autor: Robert Zieliński01.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 01.12.2010, 15:17

Doskonały interes na badaniu składu chemicznego dopalaczy robią komercyjne laboratoria. Sanepid za jedną przebadaną próbkę płaci 1500 zł. Państwowe Centralne Laboratorium Kryminalistyczne, które mogłoby wykonywać badania taniej, nie ma potrzebnych odczynników.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (6)

 • JS(2010-12-01 08:27) Zgłoś naruszenie 00

  Apel do Rządu i Sejmu.
  To idzie nie w tym kierunku co powinno, naraża SP na straty. Każdy towar powinien mieć właściwe określenie nazwy jego przeznaczenia, a nie mylne oszukańcze, pokrętne (szczególnie, gdy mają składowe pochodzenia narkotykowego lub toksyczne). To importer, producent, dostawca, sklep powinien mieć na wyrobach nr certyfikatu i skład chemiczny na etykiecie, ocenę i przeznaczenie(raporty badawczego laboratorium stwierdzające skład na jego koszt) przed wprowadzeniem na rynek RP. Materiały budowlane muszą te procedury spełniać, a używane przez młodzież i nieletnich jako spożywcze artykuły tego nie mają ???. Producent nie pisze na soli ,że jest to cukier , na tej samej zasadzie tutaj nie można stosować wprowadzającej w błąd przez info lub reklamę. Przepisy RP jak są nie dostosowane do potrzeb to potrzeba je zmienić, nie możemy podatnicy ponosić tak dużych kosztów badań , gdy to importer , producent powinien je ponieść. Bada się skład po fakcie, jak tyle ludzi zostało zatrutych i leczonych z naszych składek w NFZ. Produkt taki nie powinien być sprowadzony na teren RP bez podanych badań i składu chemicznego,gdy nie spełnia norm , przepisów .Wygląda, że ktoś tu zaniedbał sprawy i profilaktykę ,gdy część tych artykułów posiada składniki bardziej szkodliwe niż w narkotykach .

  Odpowiedz
 • Gość(2010-12-01 08:47) Zgłoś naruszenie 00

  W ostatnim 20 leciu w Polsce marnotrawienie społecznych pieniędzy sięgnęło dna, jest to patologia kryminogenna! Rząd wydaje pieniądze podatników na leczenie pijaków, palaczy papierosów, narkomanów. Pytam dlaczego rząd nie wydaje na leczenie z głodu dzieci, młodzieży itp. itd?

  Odpowiedz
 • Edek Z Krainy Kredek(2010-12-01 09:15) Zgłoś naruszenie 00

  Ja proponuje zaprzestać leczenie jak pisze Gość z 2 postu. Oszczędności co nie miara. A jak sie sporo dzieciaków i starszych potruje to moze w koncu inni naucza sie na ich bledach. Każdy powinien byc kowalem swojego losu (akurat o uzależnieniach mowa)

  Odpowiedz
 • obserwator(2010-12-01 18:57) Zgłoś naruszenie 00

  Jak to jest, że Rząd tak łatwo sobie radzi z dopalaczami, palaczami, pracującymi emerytami a tylko na ALKOHOL i jego sprzedaż w sklepach - nawet w budynkach mieszkalnych - przez całą dobę !! (skutkującą awanturami, rzyganiem i sikaniem wokół) ... jakos nie ma mocnych ?? Może oprócz afery hazardowej znajdzie się i alkoholowa ??

  Odpowiedz
 • lekarz praktyk(2010-12-01 19:25) Zgłoś naruszenie 00

  chcę zwrócić uwagę, że te komercyjne oznaczenia wygrały tylko państwowe instytucje - UJ w Krakowie, IMP w Łodzi, chyba Narodowy Instytut Leków(ostatni nie jestem pewien ale to trzy instytucje). może jakiś terenowy sanepid na własną rękę szuka prywatnie ale do oznaczeń trzeba chromatografu gazowego sprzężonego ze spektrometrem masowym. to sprzęt b. drogi, który nigdy się nie zwróci zwykłemu, nawet wielkiemu laboratorium analitycznemu(bo poza takimi akcjami nigdy go nie użyje). poza tym 1500 zł to za takie oznaczenie ok. 40 substancji w preparacie to działanie prawie po kosztach.

  Odpowiedz
 • Komercjalista(2010-12-02 01:05) Zgłoś naruszenie 00

  No to sensację ktoś odkrył... a przepraszam na budowie autostrad, informatyzacji państwa, dopłatach do leków, innych ekspertyzach to zarabia kto? Państwo? Weźcie się ludzi i dziennikarze douczcie najpierw i nie róbcie sensacji na poziomie brukowca z rzeczy oczywistych i normalnych. Państwo nie jest jedną wielką firmą "wujek wszystko zrobię". Poza tym jeszcze nie tak dawno opozycja krzyczała żeby pobudzać Polską gospodarkę. No to pobudzamy i to w dodatku w powiązaniu z nauką i nowoczesnymi technologiami.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie