Premier Donald Tusk ocenił po wtorkowych rozmowach z czołowymi politykami indyjskimi, że jego rozmówcy dostrzegają, iż Polska to trwały i rzetelny partner.

Premier, który przebywa w Indiach z oficjalną wizytą, powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że relacje polsko-indyjskie, m.in. współpraca militarna, mają dobry i wyjątkowy charakter.

"Nasza aktywność w NATO i podobne do indyjskiego podejście, jeśli chodzi o ugruntowanie stabilizacji w Afganistanie, to są bardzo bliskie punkty widzenia" - zaznaczył szef polskiego rządu.

Tusk rozmawiał we wtorek w Delhi z prezydent Indii panią Pratibhą Devisingh Patil, premierem Indii Manmohanem Singhiem, ministrem spraw zagranicznych Shri S.M. Krishną oraz z szefową opozycji Sushmy Swaraj. Tego samego dnia szef polskiego rządu złożył wieniec w Mauzoleum Mahatmy Gandhiego; uczestniczył też w śniadaniu roboczym z przedstawicielami biznesu indyjskiego.

Tusk powiedział, że wiele biznesów, które interesują polskich przedsiębiorców, wymaga politycznego wsparcia na miejscu

Premier ocenił, że każdy element jego wizyty w Azji pokazuje, iż warto, by Polska starała się o jak najlepsze relacje z Indiami. "Wszyscy wiemy, z jaką potęgą, potencjałem mamy do czynienia. Muszę powiedzieć, że na każdym kroku znajduję - ze strony naszych gospodarzy - gotowość do podkreślania dobrych relacji z Polską" - zaznaczył.

Tusk powiedział też, że wiele biznesów, które interesują polskich przedsiębiorców, wymaga politycznego wsparcia na miejscu. "Dlatego pierwszorzędnego znaczenia nabierają rozmowy z politykami w Indiach, po to, żeby otworzyć dla naszych przedsiębiorców indyjskie wrota" - podkreślił.

Zapewnił, że Polskę interesują inwestycje indyjskie w naszym kraju, szczególnie jeśli chodzi o nowe technologie. "Będziemy zachęcać Indusów, żeby aktywniej wchodzili do Polski" - zapowiedział szef polskiego rządu.

"Przeciwnie, jesteśmy poważnie traktowanym partnerem gospodarczym"

Premier pytany, czy Polska podpisze z Indiami w najbliższym czasie nowe kontrakty zbrojeniowe, powiedział, że będzie jeszcze o tym rozmawiał w Indiach. "Akceptacja polityczna dla takich przedsięwzięć jest oczywistą koniecznością" - zaznaczył. Dodał, że strona polska chce działać na rzecz poprawy reputacji naszej zbrojeniówki.

"Znamy dysproporcje między naszymi krajami. Indie mają potencjał ludnościowy 30-krotnie większy od Polski, 10-krotnie większy, jeśli chodzi o terytorium, ale my spotykamy się w Indiach z naprawdę z dużym respektem" - podkreślił Tusk.

Jak ocenił, politycy indyjscy widzą, że nie przyjechał do nich "karzełek, który prosi o pomoc". "Przeciwnie, jesteśmy poważnie traktowanym partnerem gospodarczym" - mówił Tusk.

Zdaniem premiera Polska, która w drugiej połowie 2011 r. będzie przewodniczyła pracom Unii Europejskiej, ma realne szanse uzyskać status nadzwyczajnego partnera Indii wśród państw unijnych. "Indie dostrzegają, że Polska jest trwałym i rzetelnym partnerem" - ocenił.Tusk powiedział, że Polska wspiera aspiracje Indii do członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Według Tuska, politycy indyjscy zdają sobie sprawę, jak dobrą pozycję w Europie wywalczyła sobie Polska w ostatnich latach, szczególnie na tle kryzysu światowego. "Indusi i my możemy mówić innym, jak sobie dobrze radzić w realiach światowego kryzysu" - podkreślił premier.

Oprócz tematyki gospodarczej Tusk rozmawiał z politykami indyjskimi o sytuacji w regionie, wojnie w Afganistanie oraz relacjach indyjsko-pakistańskich i indyjsko-chińskich.

Tusk powiedział też, że Polska wspiera aspiracje Indii do członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W czasie rozmów z indyjskimi politykami poruszona została też kwestia dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie kultury i edukacji.

Centrum powstało dzięki grantowi Komisji Europejskiej

W styczniu 2010 r. uroczyście zainaugurowano działalność Centrum Badań nad Współczesnymi Indiami przy Uniwersytecie Warszawskim. Centrum powstało dzięki grantowi Komisji Europejskiej. Jest to jedyny ośrodek w Europie Środkowowschodniej, zajmujący się współczesnymi Indiami.

Z okazji Roku Chopinowskiego zorganizowano w Indiach szereg wystaw, prelekcji, konkursów oraz koncertów w Delhi, Kalkucie, Pune i Bombaju. Coraz bardziej popularne w Indiach są polska literatura i film. Na hindi zostały przetłumaczone utwory Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

W czasie wizyty premiera zostanie podpisana umowa między resortami kultury na lata 2010-2013, która zakłada współpracę w upowszechnianiu informacji na temat dziedzictwa kulturowego obu krajów, wymianę doświadczeń oraz realizację wspólnych projektów w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków.