Polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe w Jerozolimie, szczyty UE, wizyty w Polsce prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, oraz premier Finlandii - tak wygląda grafik międzynarodowych spotkań premiera Donalda Tuska na pierwszą połowę roku.

17 stycznia do Warszawy ma przyjechać Herman Van Rompuy, a 19 stycznia - premier Finlandii Mari Kiviniemi - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

W lutym (najprawdopodobniej 7 lutego) premier spotka się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, który ma przyjechać do Polski na szczyt Trójkąta Weimarskiego. Niewykluczone, że spotkanie będzie miało formułę polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych.

4 lutego Tusk weźmie udział w szczycie unijnym w Brukseli, a 15 lutego - w szczycie Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji zorganizowanym z okazji 20-lecia jej istnienia.

W dniach 24-25 marca premier weźmie udział w unijnym szczycie w Brukseli

Z kolei 24 lutego w Jerozolimie dojdzie do konsultacji rządów Polski i Izraela. Mają one być manifestacją zacieśnienia i tak już bliskich stosunków obu państw. Podobną formę kontaktów Polska miała dotychczas wyłącznie z Niemcami i Francją, zaś Izrael - z Niemcami i Włochami. Oprócz premierów w spotkaniu wezmą udział m.in. ministrowie spraw zagranicznych i obrony, a także szefowie resortów gospodarczych, edukacji, kultury i zdrowia - poinformowały PAP źródła dyplomatyczne w polskim i izraelskim MSZ.

Zdaniem Gerszona Zohara, byłego ambasadora Izraela w Polsce, spotkanie ma być gruntownym przeglądem całokształtu wzajemnych relacji i doprowadzić do konkretnych inicjatyw w różnych dziedzinach oraz podpisania umów, m.in. o rozwijaniu współpracy w dziedzinie badań i rozwoju.

W dniach 24-25 marca premier weźmie udział w unijnym szczycie w Brukseli. Tusk poinformował niedawno, że w ramach przygotowań do naszej prezydencji spotka się z Victorem Orbanem - premierem Węgier, które od stycznia objęły przewodnictwo w UE. Tusk zapowiedział również dwa spotkania w Parlamencie Europejskim, podczas których będzie mówił o głównych zadaniach polskiej prezydencji we Wspólnocie.

1 lipca w Warszawie odbędzie się inauguracja polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.