Jak twierdzą kolejarze, raport NIK zawiera nieaktualne dane z ubiegłego roku. "Co więcej, prowadzona w 2009 roku kontrola nie wykazała nieprawidłowości, ani opóźnień w prowadzeniu inwestycji dworcowych na czas EURO 2012" - poinformował Kurpiewski.

Jak wykazał NIK, w czwartym kwartale 2009 r. wszystkie osiem inwestycji dotyczących modernizacji dworców, zamieszczonych w wykazie przedsięwzięć Euro 2012, było na etapie przygotowawczym. W informacji o wynikach kontroli napisano, że w żadnej z planowanych inwestycji nie został wyłoniony wykonawca robót budowlanych.

W trzech przypadkach - chodzi o Wrocław Główny, Kraków Główny, Gdynię Główną - NIK stwierdził opóźnienia w realizacji harmonogramów etapu przygotowawczego i zwiększenie planowanych kosztów inwestycji. Również w trzech przypadkach - inwestycje na dworcach Katowice Osobowa, Poznań Główny, Warszawa Zachodnia - dostrzegł opóźnienia w postępowaniach dotyczących wyboru inwestora.

Kolejarze odpowiadają, że wybrano wykonawców, a na kilku dworcach rozpoczęły się już prace budowlane i modernizacyjne. Na dworcu Głównym we Wrocławiu prace zaczęły się w kwietniu br., a od sierpnia trwają na dworcach Gdynia Główna, Warszawa Wschodnia i Warszawa Centralna.

Kurpiewski poinformował, że w połowie lipca podpisano umowę z wykonawcą prac budowlanych na dworcu Warszawa Stadion. Projekt ma być gotowy do końca trzeciego kwartału, a remont ma ruszyć pod koniec roku. W czerwcu została podpisana umowa z węgierską firmą Trigranit na przebudowę dworca Poznań Główny. Wykonawca jest też wybrany dla przebudowy dworca Głównego w Krakowie. Budowa podziemnego dworca ma się tam zacząć w trzecim kwartale 2010 r.

"Wszystkie te prace, zgodnie z założeniami, zakończą się przed Euro 2012" - zapewnia rzecznik Grupy PKP. NIK wykazuje, że terminy oddania do użytku siedmiu zmodernizowanych dworców w 2012 r. są zagrożone; inwestycje te nie będą zakończone przed mistrzostwami.

Zdaniem NIK, szczególne zagrożenie realizacji inwestycji przed czerwcem 2012 istnieje w przypadku dworców Katowice Osobowa, Poznań Główny i Warszawa Zachodnia.