Stolica Wielkopolski 20 września otworzy pierwszy polski stadion na Euro 2012. Uroczystość uświetni koncert Stinga z orkiestrą symfoniczną. W Europie Wschodniej jest tylko jeden obiekt, który może się równać z poznańskim.
Pierwszy stadion na Euro 2012 – gotowy. Poznań ogłosił wczoraj datę oficjalnego otwarcia swojej areny. 20 września uświetni ją Sting ze swoim projektem „Symphonicities”. Jest to jedyny w kraju stadion klasy elite.
Europa ma zaledwie 27 obiektów sportowych klasy elite. Niedługo będzie ich trzydziestka, bo do Lecha dołączą Wisła Kraków i Legia Warszawa, których budowa jest już na ukończeniu. Taka kategoria umożliwia organizację prestiżowych spotkań Ligi Mistrzów czy też finału ligi europejskiej.
Stadion w Poznaniu będzie drugim najnowocześniejszym obiektem piłkarskim w Europie Wschodniej. W tej chwili podobny standard ma tylko stadion Szachtara Donieck.

Luksus dla mediów i kibiców

Aby stadion uzyskał klasę elite, musi spełnić wiele szczegółowych wymagań europejskiej federacji. Do standardowego wyposażenia trybun należą ruchome kamery do monitoringu widzów i pomieszczenia do kontroli bezpieczeństwa. Pomieszczenie swoje ma też delegat UEFA. Media dostały specjalną strefę do rozmów z zawodnikami i parking.
Dla piłkarzy: boisko o wymiarach 100 – 110 m na 64 – 75 m, szatnie z co najmniej pięcioma prysznicami i trzema muszlami klozetowymi, pomieszczenie antydopingowe z poczekalnią.
Wszystkie uwagi na temat stadionu elite UEFA zawarła w 33 artykułach. Obiekty, na których będziemy organizować Euro 2012 w Warszawie, Gdańsku, we Wrocławiu i w Poznaniu, spełniają te surowe kryteria.
– Stadion w Poznaniu otwiera się jako pierwszy i to do nas będą musieli równać inni – nie krył dumy prezydent miasta Ryszard Grobelny. Komitet organizacyjny Euro 2012 w Poznaniu zadecydował, że na otwarcie obiektu odbędzie się impreza kulturalna, a nie mecz piłkarski. 20 września do Wielkopolski zawita więc Sting ze swoją orkiestrą symfoniczną. Koncert odbędzie się w ramach cyklu imprez „Poznań dla ziemi”. Sprzedaż 35 tysięcy wejściówek w cenie 90 – 400 zł zacznie się 20 lipca. Pięć złotych z każdego biletu będzie przeznaczonych na inwestycje ekologiczne w mieście.– Mecz reprezentacji Polski z Rosją odbedzie się pewnie 17 listopada. Nie jest on jednak jeszcze do końca potwierdzony. Wszystko zależy od PZPN – mówił prezydent Grobelny, który miał wyraźny żal do działaczy związku. Wcześniej obiecywali, że na otwarcie zagra Holandia, później zamieniono ją na Rosję, a i tak do tej pory nasi rywale nie potwierdzili, że do tego spotkania dojdzie.

7 mln za loże VIP

Na stadionie w Poznaniu trwa odbiór techniczny obiektu. Uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie stadionu powinno nastąpić w połowie września. Wciąż nie wiadomo jednak, kto będzie operatorem obiektu. Najprawdopodobniej klub Lech, z którym trwają negocjacje.
Operator ma odpowiadać za wynajem lóż VIP na stadionie. Jest ich 45, a wynajęcie każdej to koszt 150 tys. zł rocznie. W sumie Lech może zarobić na lożach nawet 7 mln zł w sezonie. To realne, bo zainteresowanie ich kupnem jest w Poznaniu duże. Klub od lat ma na meczach najlepszą frekwencję w kraju. Na Lechu lubią też pokazywać się wielkopolscy biznesmeni.

Narodowy 22 lipca

Minister sportu Adam Giersz zapewnia, że pozostałe polskie stadiony na Euro 2012 zostaną oddane na czas. Gdański zainauguruje w kwietniu 2011 roku, warszawski w lipcu, a miesiąc później wrocławski. – Otwarcie Stadionu Narodowego odbędzie się 22 lipca przyszłego roku. Taką datę wybraliśmy nieprzypadkowo. Będzie symbolizować zmiany, jakie przeszedł ten obiekt od Stadionu Dziesięciolecia przez bazar aż do teraz. Na otwarcie zorganizujemy koncert wielkiej gwiazdy. Pierwszy mecz na stadionie w Warszawie odbędzie się 8 września 2011 roku.
– Zagramy z Niemcami – zapowiedział minister Giersz.