Efektowny pokaz świateł, wodospady sztucznych ogni i krótki występ teatralny artystów przebranych za robotników - tak wyglądała ceremonia otwarcia Stadionu Miejskiego w Poznaniu, zmodernizowanego z myślą o piłkarskich mistrzostwach Europy w 2012 roku.

Na trybunach i na boisku gotowej pierwszej z czterech polskich aren Euro 2012 zasiadło ponad 30 tysięcy widzów. Kilkanaście minut po godz. 20.00 rozpoczął się główny punkt poniedziałkowej uroczystości - koncert gwiazdy muzyki Stinga w towarzystwie londyńskiej Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej. Artysta podczas tegorocznej trasy promuje swój najnowszy album Symphonicities. Jego występ poprzedzili polscy wykonawcy - zespół Indios Bravos oraz Anna Maria Jopek.

Do Poznania przyjechali m.in. ministrowie Adam Giersz, Krzysztof Kwiatkowski, Cezary Grabarczyk i Bogdan Zdrojewski, przedstawiciele spółki PL.2012, a także dziennikarze z Włoch, Francji, Niemiec i Ukrainy. Na trybunach zasiadły władze miasta oraz przyszłego głównego użytkownika obiektu - Lecha Poznań.

"To ważny moment dla Poznania, Wielkopolski, a także projektu przygotowań Polski do Euro 2012. 20 września 2010 roku startuje stadion w pełnej krasie, który był przygotowywany z myślą o poznaniakach, ale także po to by gościć uczestników Euro 2012. Na 630 dni przed inauguracją turnieju mamy gotowy obiekt, który trzeba testować i udoskonalać" - powiedział szef spółki Pl.2012 Marcin Herra.

Pierwszym sportowym wydarzeniem na zmodernizowanym stadionie będzie spotkanie 2. kolejki piłkarskiej Ligi Europejskiej pomiędzy Lechem a FC Salzburg zaplanowane na 30 września.

Wszelkie niezbędne pozwolenia od straży pożarnej, policji oraz zgodę na użytkowanie od nadzoru budowlanego stadion otrzymał w piątek. Nie oznacza to, że prace zostały zakończone. Wręcz przeciwnie - jeszcze kilka godzin przed koncertem dziesiątki robotników uwijało się przy budowie chodników i drobnych pracach wykończeniowych. W najbliższych miesiącach wybudowane zostaną m.in. parkingi, drogi dojazdowe oraz boiska treningowe.

Poznański stadion będzie miał klasę Elite, czyli spełniał wszelkie wymogi organizacji meczów piłkarskich najwyższej rangi. Na czterech, przykrytych membranowym dachem, trybunach jest ponad 43 tysiące miejsc siedzących, ale zgodnie z wymogami UEFA na Euro 2012 ich liczba zostanie ograniczona do 41 tysięcy. Obiekt dysponuje odpowiednią liczbą miejsc dla niepełnosprawnych, a projektanci uwzględnili kryteria ekologiczne m.in. poprzez zainstalowanie podziemnych zbiorników na wodę deszczową, która używana będzie do zraszania murawy.

Stadion Miejski chlubi się także największymi w Polsce telebimami (dwa gigantyczne ekrany mają po 116 metrów kwadratowych powierzchni), systemem nagłośnienia wysokiej jakości z koncertowymi głośnikami i bezprzewodowym dostępem do internetu. Dysponować też będzie czterema generatorami prądu umożliwiającymi całkowite zabezpieczenie imprezy w przypadku awarii miejskiego zasilania.