Szef SLD, kandydat tej partii na prezydenta opowiedział się dziś za pilną nowelizacją budżetu, po to, by zabezpieczyć w nim środki na pomoc ofiarom powodzi na południu Polski.

Dziś po południu klub Lewicy zorganizował specjalne spotkanie poświęcone temu, jak walczyć ze skutkami powodzi. Wziął w nim udział - oprócz Napieralskiego i posłów Lewicy: Stanisława Wziątka i Henryka Milcarza - również prof. Piotr Kowalcza - szef Grupy Roboczej "Powódź" Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem.

W opinii Napieralskiego to, co można w tej chwili zrobić, by pomóc powodzianom, to po pierwsze: skierować na zalane tereny rzeczoznawców, a po drugie - znaleźć w budżecie państwa środki finansowe dla ofiar tragedii.

"Trzeba, aby premier i jego służby sprawiły, by na miejscu tragedii znaleźli się rzeczoznawcy, żeby nie było takiej sytuacji, że ludzie wezmą się za remonty zniszczonych budynków, dobytku, a potem będzie problem z uzyskaniem odszkodowania, pomocy od państwa. Stąd bardzo prosimy wszystkie służby, aby jak najszybciej na miejscach tragedii pojawili się rzeczoznawcy, żeby dokładnie ocenili straty tak, aby każda rodzina, każdy Polak mógł wystąpić do państwa, rządu o pomoc w odbudowaniu dobytku, w naprawieniu szkód po wielkiej tragedii" - mówił Napieralski na środowym briefingu w Sejmie.

"Nie ma dzisiaj w budżecie państwa odpowiednich środków"

Według niego ponadto, potrzebna jest pilna nowelizacja budżetu. "Wszystkie rodziny, które dotknęła tragedia, czekają dzisiaj na pomoc. Wiemy, że zagrożone są kolejne tereny Polski. Musi być pilna nowelizacja budżetu, potrzeba dzisiaj pomocy w osuszaniu budynków, wypompowywaniu wody, aby ludzie otrzymali pilnie tak potrzebne rzeczy jak nowe ubrania, żywność, woda pitna" - mówił lider Sojuszu.

Szef SLD ocenił, że nie ma dzisiaj w budżecie państwa odpowiednich na to środków. "Jesteśmy tutaj gotowi, jako klub, poprzeć taką szybką nowelizację i taką nowelizację przeprowadzić na posiedzeniu Sejmu" - zaznaczył Napieralski.

Lewica ma również w najbliższym czasie przygotować pakiet propozycji rozwiązań i różnych działań dotyczących walki ze skutkami powodzi, który przedstawi premierowi. "Zaapelowaliśmy też do naszych struktur, aby działacze powiatowi, gminni, nasi radni zaangażowali się w pomoc powodzianom tam na miejscu" - dodał Napieralski.