TK uznał dziś za niezgodne z konstytucją obniżenie wyższych emerytur członkom WRON; zarazem potwierdził odbieranie przywilejów emerytalnych oficerom cywilnych służb specjalnych PRL.

Sekretarz klubu PO Sebastian Karpiniuk jest zadowolony z wyroku TK. "W zasadniczym nurcie utrzymały się zapisy ustawy, która proponuje fundamentalne przywrócenie wiary w racjonalną i uczciwą postawę Polaków przed 1990 rokiem i zamyka pewien rozdział w historii Polski" - powiedział Karpiniuk dziennikarzom w Sejmie.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że były wątpliwości prawników dotyczące odebrania przywilejów emerytalnych byłym członkom WRON. "I to zostało dzisiaj zakwestionowane, ale główny, podstawowy nurt ustawy został utrzymany i ci ludzie, którzy zachowali się uczciwie w tamtym systemie mogą dzisiaj mieć satysfakcję" - zaznaczył poseł PO.

Z decyzji Trybunału zadowolone jest także PiS

Z decyzji Trybunału zadowolone jest także PiS. Zdaniem Andrzeja Dery, uznanie za zgodne z konstytucją zapisów odbierających przywileje emerytalne funkcjonariuszom służb specjalnym PRL jest "przywracaniem elementarnej, społecznej sprawiedliwości". Dodał, że z tego wyroku należy się cieszyć.

Odnosząc się do zakwestionowanego przez TK zapisu, obniżającego emerytury funkcjonariuszom WRON, powiedział, że w przyszłości trzeba będzie to uregulować w odrębnej ustawie.