Jak podano w komunikacie, zarząd Bumaru spotka się w poniedziałek z przedstawicielami związków zawodowych Radwaru.

Radwar istnieje od 1954 r., wchodzi w skład Bumaru, który ma 80 proc. akcji spółki, produkującej m.in. radary dla wojska, przeciwlotnicze systemy artyleryjskie i rakietowe.

Bumar zaciągnął kredyt na realizację tzw. kontraktu malezyjskiego

Media pisały, m.in. że francuski bank, w którym Bumar zaciągnął 18 mln dolarów kredytu na realizację tzw. kontraktu malezyjskiego, może przejąć Radwar w sytuacji, gdyby Bumar miał kłopoty ze spłatą kredytu.

Francuski bank w ubiegłym tygodniu przedłużył Bumarowi o kilka miesięcy spłatę tego kredytu. Kontrakt dotyczy m.in. dostaw czołgów dla Malezyjczyków przez Bumar. Kredyt został zaciągnięty we wrześniu 2009 r. Uchwałę w tej sprawie podjął zarząd spółki oraz rada nadzorcza, w której zasiadają przedstawiciele ministra skarbu, obrony narodowej oraz gospodarki.

"Nie ma zgody na ewentualne przejęcie Radwaru przez bank"

Rzeczniczka Bumaru Monika Koniecko mówiła, że nie ma zgody na ewentualne przejęcie Radwaru przez bank. "Rada nadzorcza zgodziła się na zabezpieczenie na akcjach spółki Radwar do wysokości kwoty zadłużenia, ponieważ takiego dodatkowego zabezpieczenia zażądał bank" - mówiła wówczas.

Jak wyjaśniała, zabezpieczenie kredytu zostało przeprowadzone z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa. "Jedną z form jest zastaw na akcjach spółki Radwar do wysokości kwoty zadłużenia. Bardzo szczegółowa procedura bezpieczeństwa, ujęta w umowie z bankiem, uwzględnia aktywny udział strony Bumaru w wyborze profesjonalnego audytora wyceniającego akcje. Wartość zaciągniętego kredytu stanowi małą część wartości rynkowej Radwaru" - powiedziała.

"Nawet gdyby doszło do tego, że kontrahent nam nie zapłaci, to wtedy Bumar sam spłaci ten kredyt. Kapitał Bumaru to ponad 1 mld zł, a więc ma możliwość spłacenia sam tego kredytu - gdyby zaszła taka konieczność" - mówiła wówczas.

Bumar dostarcza do Malezji czołgi, wozy oraz mosty

Pierwsze rozmowy o sprzedaży czołgów do Malezji rozpoczęły się jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych. Podpisanie kontraktu nastąpiło w roku 2003. Wartość kontraktu wyniosła 370 mln dol. Grupa Bumar dostarcza do Malezji czołgi, wozy zabezpieczenia technicznego oraz mosty służące przeprawie czołgów. Producentem czołgów były Zakłady Mechaniczne BUMAR-Łabędy z Gliwic.

Bumar jest spółką w Grupie Bumar, w skład której wchodzi 50 przedsiębiorstw należących w większości do polskiego przemysłu obronnego. Na rok bieżący Bumar planuje sprzedaż w wysokości około 3,6 mld złotych.

AW