Szatkowski jest członkiem Rady Nadzorczej TVP, oddelegowanym na trzy miesiące do pełnienia funkcji w zarządzie.

Biuro prasowe TVP informuje, że rezygnacja Szwedo podyktowana była "względami osobistymi". Po rezygnacji Szwedo wrócił na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP. Szatkowski będzie pełnił funkcję p.o. prezesa TVP przez trzy miesiące "nie dłużej jednak niż do wyłonienia nowego zarządu".

Wyłanianie nowego zarządu rozpocznie się zaś od nowa. Rada Nadzorcza zdecydowała o unieważnieniu obecnego konkursu, który był już na półmetku - w ubiegłym tygodniu otwarto koperty z nazwiskami 31 kandydatów, we wtorek rada miała ustalić, kiedy przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjne i ostateczny wybór. Konkurs tymczasem unieważniono.

Powodem była jego formuła - konkursu ogłoszono bowiem nie na pełną, czteroletnią kadencję, lecz na dokończenie kadencji, zapoczątkowanej w 2006 r. jeszcze przez Jana Dworaka. W efekcie zarząd z obecnego konkursu mógłby działać jedynie do czasu skwitowania władz telewizji przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, czyli nie dłużej niż do czerwca 2010 r. Jak nieoficjalnie mówią źródła zbliżone do TVP, część osób, które wystartowały w konkursie, była zdumiona, że chodzi jedynie o kilka miesięcy i chciała się wycofać.

"W najbliższy poniedziałek Rada zbierze się ponownie i podejmie uchwałę o ogłoszeniu postępowania kwalifikacyjnego na funkcję Prezesa Zarządu oraz Członków Zarządu na pełną, czteroletnią kadencję" - głosi komunikat TVP.

Rada nadzorcza zapewnia, że podjęte przez nią decyzje wynikają z "poczucia odpowiedzialności za stabilność zarządzania Spółką, dążenia do zapewnienia warunków dla budowy długoterminowej strategii Spółki, utrzymania dobrej kondycji finansowej spółki oraz z troski o zachowanie przez TVP S. A. pozycji lidera na rynku medialnym w Polsce".

Nowy p.o. prezes TVP ostatnio był m.in. doradcą komisji prawnej w Parlamencie Europejskim, wcześniej był wiceprezesem zbrojeniowej grupy Bumar oraz przewodniczącym jej Rady Nadzorczej (od września 2006 do lipca 2007 r.), w latach 2005-2007 był doradcą Ministra Koordynatora ds. Służb Specjalnych. Był też zatrudniony jako konsultant ds. obrony narodowej w Klubie Parlamentarnym PiS.

Poprzednik Szatkowskiego - Bogusław Szwedo - był p.o. prezesem TVP od 19 września. Od tego momentu członkiem zarządu TVP pozostaje także delegowana z Rady Nadzorczej Małgorzata Wiśnicka-Hińcza. (PAP)

js/ gma/