Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy odrzuciła dziś weto prezydenta Wiktora Juszczenki wobec ustawy o finansowaniu przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012.

Weto zostało odrzucone głosami 384 deputowanych w 450-osobowej Izbie.

Do debaty i głosowania doszło podczas zwołanego w piątek w trybie nadzwyczajnym posiedzenia Rady.

Juszczenko zawetował ustawę o finansowaniu przygotowań do turnieju 3 sierpnia. Oznaczało to wówczas, że ukraińskiemu rządowi może zabraknąć dodatkowego miliarda euro na rozwój infrastruktury przed zaplanowanymi za trzy lata mistrzostwami.

"Prezydent nie jest przekonany, że pieniądze te zostaną wykorzystane zgodnie z celem" - przekazał wtedy przedstawiciel Juszczenki, Roman Żukowski.

Wyjaśnił jednocześnie, że zgodnie z zawetowaną przez prezydenta ustawą rządu Julii Tymoszenko, 9,8 mld hrywien (prawie 1 mld euro) na Euro 2012 ma pochodzić z pieniędzy wypracowanych przez Narodowy Bank Ukrainy.

Prezydent proponuje tymczasem, by przygotowania do turnieju finansowane były z zysków banków komercyjnych.

Na początku 2010 r. na Ukrainie odbędą się wybory prezydenckie

Na początku 2010 r. na Ukrainie odbędą się wybory prezydenckie. Juszczenko, który zgodnie z sondażami nie ma szans na reelekcję, zapowiedział, że w nich wystartuje.

Komentatorzy utrzymują, że urzędujący szef państwa robi wszystko, by jego następczynią nie została premier Tymoszenko, która również deklaruje udział w wyborach.