W przerwie unijnego szczytu odbyła się rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego w szerokim gronie: z szefem RE Charlesem Michelem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Węgier Viktorem Orbanem - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Tematem rozmowy - jak poinformował PAP rzecznik polskiego rządu - były dalsze rozmowy dotyczące negocjacji budżetowych. Rozmowy w sprawie wieloletniego budżetu i mechanizmu warunkowości zostały wznowione w czwartek wieczorem w Brukseli.

Z kolei według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych spotkanie z udziałem Morawieckiego, Michela, Merkel, Macrona i Orbana miało na celu wywarcie presji na premiera Holandii - Mark Rutte, który wciąż sprzeciwia się kompromisowej propozycji wypracowanej przez prezydencję niemiecką oraz Warszawę i Budapeszt.

Według źródła PAP porozumienie w sprawie mechanizmu jest jednak możliwe do osiągnięcia na trwającym szczycie.

Choć wśród pierwszych tematów szczytu pojawiły się kwestie związane z pandemią koronawirusa oraz polityka klimatyczna, i tak największe emocje budzą negocjacje budżetowe po sprzeciwie Polski i Węgier wobec rozporządzenia dotyczącego mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

W środę pojawiła się kompromisowa propozycja wypracowana między prezydencją niemiecką, Brukselą, a Warszawą i Budapesztem, która ma zostać przedstawiona podczas szczytu. Premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem rozmów unijnych liderów mówił, że Polska oczekuje zawarcia w konkluzjach Rady Europejskiej rozdzielenia kontroli budżetu i zapobiegania korupcji od kwestii praworządności, a także gwarancji ze strony Komisji Europejskiej wytycznych do realizacji tych konkluzji.

Z Brukseli Mateusz Roszak (PAP)

autor: Mateusz Roszak