Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach, gdzie w sobotę przed południem wybuchł pożar w jednej z sal, wstrzymał przyjęcia na Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego; pacjenci z tego oddziału zostali przeniesieni do innego – przekazała rzeczniczka placówki Joanna Chłądzyńska.

Cztery osoby z personelu, które podtruły się dymem, są w dobrym stanie – dodała.

Jak informowała wcześniej straż pożarna, ogień pojawił się na siódmym piętrze UCK - w sali szpitalnej o powierzchni ok. 20 m kw. Pożar szybko został opanowany. Jak sprecyzowała rzeczniczka UCK, do pożaru doszło w jednej z sal Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego, w wyniku zaprószenia ognia.

"Personel zareagował prawidłowo i natychmiastowo ewakuował pacjentów na inny oddział szpitala" – zaznaczyła. W inną część szpitala zostało wyprowadzonych 20 pacjentów i 10 osób z personelu. Chłądzyńska podkreśliła, że sytuacja została bardzo szybko opanowana, a personel zachował się wzorcowo, wyprowadzając pacjentów w bezpieczne miejsce jeszcze przed przyjazdem strażaków. "Ewakuowani pacjenci zostali zabezpieczeni i przeniesieni do innych oddziałów" - opisywała.

Rzeczniczka potwierdziła też wcześniejsze informacje straży pożarnej o czterech osobach z personelu, które zostały podtrute gazami pożarowymi. "Ich stan jest w tej chwili dobry, będą przebywały w szpitalu na obserwacji, jest im poddawany tlen" – podała.

Według nieoficjalnych informacji, pożar mógł powstać od papierosa, zapalonego przez jednego z pacjentów. Rzeczniczka nie chce tego komentować, odsyłając do straży pożarnej. Powiedziała tylko, że szpital nie sprawdza bagaży pacjentów - rzeczy, które wnoszą do placówki.

Po pożarze szpital wstrzymał przyjęcia na Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego. "Pacjenci z tego oddziału zostali przeniesieni na Oddział Ginekologii Endokrynologicznej, natomiast pacjentki z tego oddziału zostały wypisane" – powiedziała Chłądzyńska.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach należy do największych szpitali w woj. śląskim. Powstało w wyniku połączenia dwóch placówek medycznych: Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Dysponuje ok. 600 łóżkami w dwóch lokalizacjach. W placówce stale rozwijana jest również kompleksowa opieka onkologiczna m.in. nad pacjentami z bardzo rzadkimi nowotworami neuroendokrynnymi.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka