W ramach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) Brandenburgia płaci premie za zastrzelone dziki. Zostało to ogłoszone przez ministerstwo środowiska w poniedziałek. Premia jest wypłacana za dzikie świnie odstrzelone w tzw. strefie buforowej - pisze portal rbb24.

Według ministerstwa, myśliwi otrzymują 30 euro za świnie do 30 kilogramów i 50 euro za zwierzęta cięższe niż 30 kilogramów. Zgodnie z informacjami ministerstwa, w dotkniętych ASF powiatach, w tym na obszarze Szprewy-Nysy i Odry-Szprewy, utworzono punkty zbiórki.

Dzięki premii za opłatę, kraj chce stworzyć zachętę dla myśliwych do strzelania do dzików w strefie buforowej.

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się pomoru świń, dziki zastrzelone w strefie buforowej mogą być wprowadzane do obrotu tylko wtedy, gdy można udowodnić, że nie są zarażone tą chorobą. W tym celu tusze muszą pozostać pod urzędowym nadzorem.

Polowania są obecnie zakazane w obszarach zagrożonych.

W walce z afrykańskim pomorem świń w Brandenburgii władze ustanowiły strefy zamknięte wokół miejsc, w których zlokalizowano zakażone zwierzęta. Są one podzielone na obszar główny i tzw. obszar wrażliwy.

Wokół tych obszarów została ustanowiona strefa buforowa. Strefa buforowa jest uważana za wolną od choroby. Obecnie obejmuje on obszar o powierzchni kolejnych 1000 kilometrów kwadratowych. Rozciąga się od Frankfurtu nad Odrą do granicy saksońskiej.