Szef klubu KO Cezary Tomczyk zaapelował w czwartek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w najbliższych dniach, by zająć się pomocą dla przedsiębiorców. "Ta pomoc musi trafić do przedsiębiorców dzisiaj, nie za tydzień, nie za dwa tygodnie" - powiedział Tomczyk.

Tomczyk powiedział na konferencji w Sejmie, że w środę premier Mateusz Morawiecki de facto ogłosił lockdown kraju. Szef klubu KO dodał, że okazuje się, że Polska nie została w żaden sposób przygotowana na kryzys wywołany epidemią koronawirusa, w tym pod względem zarzadzania gospodarką.

Szef klubu przypomniał, że zgodnie z pierwotnym planem, w środę i czwartek powinien obradować Sejm, ale posiedzenie zostało przełożone o dwa tygodnie na wniosek PiS.

"Dzisiaj powinien obradować polski Sejm, który powinien zajmować się pomocą dla polskich przedsiębiorców, to właśnie dzisiaj miała zostać uchwalona ustawa, która mówi o tym, że polskim przedsiębiorcom zostaną wypłacone odpowiednie środki" - powiedział Tomczyk.

Reklama

"Polski Sejm przestał obradować, dzisiaj składamy wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, możliwie jak najszybciej, żeby zapewnić pomoc dla polskich przedsiębiorców" - powiedział Tomczyk.

Ocenił, że dzisiaj polski rząd przestał zajmować się polskimi przedsiębiorcami. Wskazywał, że wiele firm ucierpiało w wyniku obostrzeń wdrożonych na wiosnę i drugiego lockdownu wiele z nich już nie przeżyje, jeżeli nie otrzymają pomocy. "Ta pomoc musi znaleźć się jak najszybciej, dla pomoc do przedsiębiorców musi trafić dzisiaj, nie za tydzień, nie za dwa tygodnie, nie za miesiąc" - mówił Tomczyk.

Zwrócił się do premiera, że posłowie KO są w Sejmie i czekają na obrady. "Niech te obrady rozpoczną się choćby dzisiaj, uchwalmy prawo, które pomoże polskim przedsiębiorcom" - mówił.

We wniosku KO postuluje, by jeszcze w tym tygodniu odbyło się posiedzenie Sejmu.

W środę premier Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które zakładają m.in., że od poniedziałku nauka zdalna zostanie rozszerzona na klasy 1-3, hotele otwarte będą tylko dla podróżujących służbowo, zamknięte zostaną kina, teatry, muzea, galerie, mniejszy będzie limity osób w sklepach oraz ograniczona zostanie działalność galerii handlowych.