W ciągu ostatnich 24 godzin w Holandii wykryto prawie 6504 nowe zakażenia koronawirusem, co stanowi nowy rekord dobowy od początku pandemii w tym kraju - podał w sobotę Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM).

Holenderski rząd ostrzegł, że jeśli do końca tygodnia liczba infekcji i przyjęć do szpitala z powodu Covid-19 nie spadnie, wprowadzi w kraju kolejne restrykcje.

Holandia należy obecnie do krajów, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej, a liczba nowych zakażeń w przeliczeniu na liczbę ludności należy do najwyższych na świecie. W Europie wyższy współczynnik obecnie tylko w Hiszpanii i Czechach.

Granica 100 tys. przypadków SARS-CoV-2 w 17-milionowej Holandii została przekroczona 23 września; liczba ta może się podwoić już w przyszłym tygoniu - przewiduje dziennik "De Telegraaf". Od początku pandemii w kraju wykryto 168 tys. zakażeń, tylko w ostatnim tygodniu pozytywny wynik testu uzyskało 36 tys. osób. Najbardziej choroba rozprzestrzenia się w dużych miastach - Rotterdamie, Amsterdamie, Hadze i Utrechcie.

W ciągu ostatniej doby bilans zgonów wzrósł o 24, do ponad 6600.

Według premiera Marka Ruttego sytuacja jest niepokojąca. „Jesteśmy jednym z trzech najbardziej dotkniętych (epidemią) krajów Europy, jest u nas gorzej niż w USA” - powiedział w Rutte w piątek, ostrzegając, że jeśli sytuacja się nie poprawi, zostaną wprowadzone nowe obostrzenia.