W piątek przed południem senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wznowiła prace nad nowelą o ochronie zwierząt, która wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenia dotyczące uboju rytualnego.

Przewodniczący komisji Jerzy Chróścikowski (PiS) poinformował na początku posiedzenia, że wnioski ws. poprawek do noweli złożyli dotychczas senatorowie Ryszard Bober (PSL), Józef Łyczak (PiS) i Beniamin Godyla (KO).

Na konferencji prasowej, poprzedzającej rozpoczęcie posiedzenia komisji, złożenie poprawki podczas debaty nad ustawą, która ma się odbyć 13 października, zapowiedział senator PiS Marek Martynowski. Ma ona dotyczyć pełnych odszkodowań dla rolników. Jak dodał, w tej chwili legislatorzy pracują, aby taka poprawka została wypracowana.

Komisja rolnictwa rozpatrzy w czwartek także wnioski Biura Legislacyjnego Senatu, które do omawianej ustawy przedstawiło długą listę uwag i zastrzeżeń.

Reklama

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

W czwartek senacka Komisja Ustawodawcza zdecydowała, że nie będzie głosować nad poprawkami do noweli ustawy o ochronie zwierząt. W czwartek komisja przerwała pracę, ma ją kontynuować w poniedziałek. Wcześniej senatorowie różnych klubów zgłosili poprawki do ustawy.