Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) może udzielić pomocy wojskowej Armenii w przypadku ataku na jej terytorium – poinformował przewodniczący tej poradzieckiej organizacji polityczno-wojskowej Stanisłau Zaś.
Reklama

„ODKB może udzielić pomocy Armenii w związku z zaostrzeniem konfliktu w Górskim Karabachu w przypadku otrzymania stosownej prośby od Erywania, jeśli dojdzie do ataku na terytorium Armenii” – powiedział sekretarz generalny ODKB Stanisłau Zaś w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji RT. Cytuje go agencja TASS.

Zaś wyraził również opinię, że ani Erywań, ani Baku „nie są zainteresowane, by konflikt w Górskim Karabachu rozrósł się do wojny regionalnej”.

Wcześniej władze w Moskwie podkreślały już, że zobowiązania sojusznicze w ramach ODKB dotyczą terytorium Armenii, lecz nie Górskiego Karabachu.

Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu.

27 września doszło do wznowienia konfliktu o ten region – Azerbejdżan rozpoczął ostrzał ormiańskich osad, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji ze strony Ormian. Wojna o Górski Karabach - kontrolowaną i zamieszkaną przez Ormian enklawę na terytorium Azerbejdżanu - wybuchła w 1988 roku, zaś w 1994 roku podpisane zostało zawieszenie broni między stronami. Trwające od ponad tygodnia walki są najpoważniejszymi od tego czasu.

ODKB to układ bezpieczeństwa zbiorowego sześciu państw poradzieckich – Rosji, Białorusi, Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.