Tegoroczna nagroda polskiego ministra spraw zagranicznych Pro Dignitate Humana trafiła do somalijskiej działaczki Ilwad Elman, szefowej pozarządowej organizacji Elman Peace and Human Rights Centre (EPHRC) - poinformowało w czwartek ministerstwo.

Nagroda została przyznana za przeciwdziałanie przemocy, radykalizacji i ekstremizmowi w Somalii oraz promocję tolerancji przez edukację i wsparcie marginalizowanych społeczności - podał resort na Twitterze.

Patronem EPHRC jest aktywista Elman Ali Ahmed, nazywany „ojcem pokoju Somalii”, który został zamordowany w 1996 roku, w trakcie toczącej się do dziś wojny domowej w tym kraju. Ministerstwo na swojej stronie internetowej podkreśliło, że jego córka Ilwad Elman i wdowa po nim Fartuun Adan prowadzą obecnie EPHRC, "realizując misję promocji i ochrony praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz trwałego pokoju i wsparcia marginalizowanych grup społecznych".

EPHRC prowadzi kilka ogólnokrajowych programów, m.in. poświęconych pomocy ofiarom przemocy seksualnej, zajmujących się resocjalizacją małoletnich żołnierzy, promujących edukację dziewcząt i obecność kobiet w życiu politycznym kraju.

Gratulując wyróżnienia dyrektor Elman, minister Jacek Czaputowicz z uznaniem odniósł się do działań organizacji, w tym zwłaszcza do programów edukacyjnych, ograniczających podatność młodego pokolenia na ekstremizm - podano w komunikacie. Podkreślił też zależność między poszanowaniem praw człowieka, a zapewnieniem wolności religii i wyznania.

Szefowa EPHRC zauważyła z kolei, że "przesłanie teologiczne i zasady religijne są często wypaczane i wykorzystywane do skrywania przemocy i siania niepokoju" - czytamy.

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Choć islamscy ekstremiści ponieśli straty w ostatnich latach, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach kraju.

Nagroda Pro Dignitate Humana przyznawana jest corocznie przez ministra spraw zagranicznych za bezkompromisowe działania w obronie osób prześladowanych i niezłomną postawę w obronie praw jednostki i godności ludzkiej. Wśród jej laureatów są m.in. jazydzkie działaczki na rzecz praw człowieka Nadia Murad i Farida Abbas, więziony do niedawna przez Rosję ukraiński reżyser Ołeg Sencow czy dyrektor Human Rights Focus Pakistan, Naveed Walter. (PAP)