Liczba zakażeń koronawirusem w Katarze przekroczyła w poniedziałek 100 tys. - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. W Kuwejcie dane rządowe mówią o co najmniej 50 tys. przypadkach infekcji SARS-CoV-2.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Katarze stwierdzono 546 zakażeń, co łącznie daje 100 345 infekcji od początku pandemii. Resort zdrowia tego kraju mówi o znacznym spadku liczby nowych przypadków w porównaniu ze szczytowym okresem rozprzestrzeniania się koronawirusa pod koniec maja, gdy dziennie przybywało ponad 2 tys. zakażeń.

W Katarze w ciągu ostatniej doby stwierdzono także pięć zgonów, tym samym ogólna liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 wynosi 133.

Według danych rządowych większość zakażeń w Katarze dotyczy imigrantów zarobkowych, którzy żyją w zatłoczonych dzielnicach, gdzie trudno stosować się do ograniczeń społecznych, wprowadzonych niemal na całym świecie w związku z pandemią koronawirusa. Ponad 100 tys. infekcji oznacza, że Katar, zamieszkany przez 2,8 mln ludzi, procentowo ma jeden z najwyższych wskaźników zakażeń na świecie.

W Katarze 15 czerwca rozpoczęło się czteroetapowe znoszenie ograniczeń gospodarczych. Od 1 lipca obowiązuje druga faza, w ramach której otwarto restauracje, plaże i parki.

Natomiast w Kuwejcie w poniedziałek poinformowano o 528 nowych zakażeniach, co w sumie daje 50 644 przypadki infekcji od początku pandemii. Do tej pory zmarły 373 osoby.

W kraju tym nadal obowiązuje częściowa godzina policyjna, a od początku czerwca następuje stopniowe odejście od ograniczeń gospodarczych. 1 sierpnia mają być wznowione loty komercyjne. (PAP)