Na Ukrainę przybyły pociski FGM-148E, które - jak podkreślono - są jedną z najnowszych modyfikacji przeciwpancernych rakiet Javelin. Resort obrony wyjaśnił, że pociski są na Ukrainie od 16 czerwca.

Jak dodano, następne partie dostaw wynikających z ubiegłorocznego kontraktu mają dotrzeć na Ukrainę w latach 2021-2022.

"Realizacja kontraktu o łącznej wartości ponad 36,5 mln dolarów jest istotnym krokiem (na ścieżce) rozwoju ukraińsko-amerykańskiej strategicznej współpracy w celu wsparcia zdolności obronnych Ukrainy i otwiera nowe perspektywy na drodze ku realizacji przez ministerstwo obrony Ukrainy bezpośrednich zagranicznych (...) umów w dziedzinie uzbrojenia i techniki wojskowej z państwami partnerami" - czytamy w komunikacie resortu.

Reklama

17 czerwca ambasada USA w Kijowie przekazała, że biuro współpracy obronnej tej placówki dyplomatycznej odebrało sprzęt wojskowy o wartości ponad 60 mln dolarów, w tym pociski Javelin, który zostanie przekazany stronie ukraińskiej.

Pociski Javelin dotarły z USA na Ukrainę po raz pierwszy w kwietniu 2018 roku. W październiku ubiegłego roku Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Ukrainie 150 tych pocisków za ponad 39 mln USD. Kontrakt zawarto w grudniu.

Portal Hromadske zwraca uwagę, że pociski Javelin o kalibrze 127 mm należą do ciężkiego uzbrojenia i zgodnie z porozumieniami mińskimi dotyczącymi konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy nie mogą być wykorzystywane przez siły ukraińskie w prowadzonych tam działaniach zbrojnych.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)