Z informacji przekazanych przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii wynika, że do piątkowego popołudnia zanotowano w ciągu ostatniej doby zaledwie jeden przypadek zgonu u pacjenta chorego na Covid-19. W sumie liczba ofiar śmiertelnych szacowana jest przez krajowe służby medyczne na 27 134.

Z podanej przez resort liczby infekcji wynika, że od czwartku przybyło 318 nowych przypadków zakażenia, a łączna liczba zanotowanych zachorowań na Covid-19 wynosi 240 978.

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił, że od poniedziałku najliczniej zamieszkałe wspólnoty autonomiczne tego kraju, Madryt i Katalonia, wejdą w przedostatnią fazę programu eliminowania obostrzeń z powodu epidemii koronawirusa. Zniesione zostaną tam m.in. obostrzenia co do godzin wychodzenia z domów w ciągu dnia dla określonych grup wiekowych.

W Portugalii również przez kolejną dobę zanotowano liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem na poziomie ponad 300. Z szacunków resortu zdrowia wynika, że od czwartku było ich 377. W sumie zanotowano już w całym kraju 33 969 infekcji SARS-CoV-2.

Wciąż najbardziej dotkniętym epidemią regionem Portugalii jest aglomeracja stolicy, gdzie w ciągu ostatniej doby zanotowano około 90 proc. ze wszystkich nowych zakażeń.

Według portugalskiego resortu zdrowia podczas ostatniej doby doszło do 10 zgonów z powodu infekcji koronawirusem. Łącznie liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 szacowana jest tam na 1465.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)