Z powodu koronawirusa zmarło w Rosji 101 pracowników medycznych - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Jest to pierwszy oficjalny bilans zgonów wśród rosyjskich medyków walczących z pandemią. Niezależny portal Mediazona oceniał, że dotąd zmarło 86 medyków.

Swoje dane ministerstwo zdrowia opracowało na podstawie statystyk zgłaszanych przez regiony Federacji Rosyjskiej. Bilans przekazała mediom szefowa departamentu zdrowia publicznego, komunikacji i ekspertyz Ludmiła Letnikowa. Ministerstwo zdrowia po raz pierwszy przyznało oficjalnie, że prowadzi rejestr medyków zmarłych z powodu Covid-19.

Letnikowa wyjaśniła, że z regionów FR - których jest ponad 80 - uzupełnia w trybie online informacje o zmarłych pracownikach ochrony zdrowia. Dane te resort porównuje z informacjami z funduszu ubezpieczeń społecznych. Z tych ostatnich wynika, że do tej pory ponad 820 medyków otrzymało świadczenia przysługujące z powodu zakażenia koronawirusem. Ponad 5 tys. zgłoszeń do funduszu ubezpieczeń znajduje się na etapie kontroli.

Przedstawicielka ministerstwa wyjaśniła także, że fundusz ubezpieczeń społecznych wykorzystuje informacje o medykach pochodzące z mediów oraz z nieoficjalnej listy zmarłych lekarzy i pracowników medycznych dostępnej w internecie. Rejestr ten prowadzą ich koledzy po fachu. Zawiera on nazwiska medyków zmarłych podczas pandemii koronawirusa, niekoniecznie z powodu zakażenia; prócz Rosjan uwzględniono na tej liście pamięci także medyków z Białorusi. Obecnie lista ta liczy ponad 300 nazwisk.

Na tej liście oparł się wcześniej niezależny portal Mediazona. Z analizy przeprowadzonej przez dziennikarzy wynika, że z powodu zakażenia koronawirusem zmarło w Rosji 186 medyków.

Naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa zapewniała wcześniej, że śmiertelność wśród pracowników medycyny praktycznie nie wzrosła podczas epidemii.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)