Komisja prawna PE przeprowadzi w czwartek z komisarzem ds. sprawiedliwości dyskusję na temat wsparcia wymiaru sprawiedliwości i podjętych niedawno inicjatyw w krajach UE, które stwarzają ryzyko podważenia praworządności - poinformowały służby prasowe PE.

Będzie to kolejne w ostatnim czasie posiedzenie komisji Parlamentu Europejskiego, na którym dyskutowany jest ten temat. Pod koniec kwietnia z komisją wolności obywatelskich PE o sytuacji w Polsce i na Węgrzech rozmawiał unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Służby prasowe PE przewidują, że europosłowie komisji prawnej będą badać wpływ pandemii na funkcjonowanie europejskiego systemu wymiaru sprawiedliwości, warunki pracy w instytucjach prawnych, a także "niedawne inicjatywy w niektórych państwach członkowskich, które mogą podważyć sądownictwo i stanowić zagrożenie dla praworządności".

Eurodeputowani mają ponadto pytać o środki podejmowane przez Komisję w celu wsparcia przedsiębiorstw w obliczu obecnego kryzysu. Na posiedzeniu ma być też omawiana rola narzędzi cyfrowych w walce z dezinformacją i wychodzeniu z pandemii.

W środę Komisja Europejska na swoim cotygodniowym posiedzeniu zajmowała się sytuacją w Polsce w kontekście planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Jak poinformował rzecznik tej instytucji, komisarze powtórzyli swoje stanowisko, które mówi o konieczności zapewnienia wolnych i uczciwych wyborów.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)