62 osoby z Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu – 52 pensjonariuszy i 10 pracowników – są zakażone koronawirusem – przekazał piątek tamtejszy urząd miejski po otrzymaniu pełnych danych sanepidu. Próbki pobrane od 77 pozostałych osób dały ujemne wyniki.

Podopieczni, u których potwierdzono zakażenie, będą leczeni w DPS, ci zdrowi zostaną przewiezieni do okolicznych ośrodków.

"Zgodnie z pełnymi danymi przekazanymi przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Bytomiu 52 pensjonariuszy i 10 pracowników z Domu Pomocy Społecznej +Kombatant+ jest zakażonych koronawirusem. W przypadku 68 pensjonariuszy i 9 pracowników wynik przeprowadzonego 15 kwietnia testu na obecność koronawirusa jest negatywny" – poinformował magistrat w komunikacie.

W środę pielęgniarki środowiskowe pobrały wymazy od 120 podopiecznych i 19 pracowników przebywających na kwarantannie w DPS "Kombatant". Już w czwartek sanepid poinformował o 61 potwierdzonych zakażeniach. Po przebadaniu pozostałych próbek okazało się, że koronawirusa ma w sumie 62 osób – pracowników i podopiecznych.

Jak podał urząd miejski, prezydent Bytomia podjął działania mające na celu oddzielenie osób chorych od zdrowych. Pensjonariusze DPS, u których nie potwierdzono zakażenia koronawirusem, zostaną przewiezieni do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach (40 osób) i do Zakładu Aktywności Zawodowej w Bytomiu (28 osób).

"52 pensjonariuszy zakażonych koronawirusem będzie leczonych w Domu Pomocy Społecznej +Kombatant+. Zarówno zdrowi, jak i zakażeni pensjonariusze będą mieli zapewnioną prawidłową opiekę, wyżywienie i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych warunki mieszkaniowe" – zapewniły służby prasowe bytomskiego magistratu. Już wcześniej do szpitali jednoimiennych przewieziono 6 podopiecznych ośrodka, którzy wykazywali objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem.

Według przekazanych w piątek rano danych sanepidu w woj. śląskim zakażanie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 1203 osób – w ostatnim czasie przybyły 133 nowe zakażenia. Łącznie w regionie koronawirus przyczynił się do śmierci 64 osób. Wyzdrowiało dotąd łącznie 51 osób. Minionej doby pod kątem obecności koronawirusa zbadano 926 próbek; łącznie w regionie wykonano dotąd 14091 testów.