Szefowa resortu zdrowia wyjaśniła, że pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem zanotowano 349 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie na Covid-19 zachorowało już w całym kraju ponad 16,9 tys. osób.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Lizbonie Temido wskazała na spadającą dynamikę zarówno nowych zakażeń, jak i zgonów na Covid-19 w Portugalii.

Minister zauważyła jednak, że podczas ostatnich 24 godzin nie odnotowano żadnego przypadku wyleczenia z Covid-19. Przypomniała, że liczba pacjentów uznanych za zdrowych po przebytej chorobie wynosi 277.

Wśród ponad 16,9 tys. przypadków zakażenia koronawirusem w Portugalii liczba pacjentów w szpitalach sięga 1187. Spośród hospitalizowanych pacjentów 188 osób znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Temido potwierdziła, że w dalszym ciągu północ Portugalii jest najbardziej doświadczonym epidemią regionem kraju. Do poniedziałkowego popołudnia na Covid-19 zmarły tam 303 osoby, a zakażonych zostało 9984.

W poniedziałek MSW Portugalii poinformowało w komunikacie, że do końca dnia z zakładów karnych w całym kraju wyjdzie około 100 osadzonych. Ich zwolnienie z więzienia jest wynikiem nowych przepisów o stanie wyjątkowym. Dotychczas w związku z ryzykiem rozpowszechniania się epidemii w zakładach karnych opuściło je blisko 400 osadzonych.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)