- Egzaminy nie odbędą się szybciej niż w drugiej połowie czerwca. O dokładnej dacie uczniowie zostaną poinformowani nie później niż trzy tygodnie przed - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

- Nasze dotychczasowe działania w zakresie ograniczania pandemii na razie sprawdzają się nieźle. Zdajemy sobie sprawę, że okres takiej społecznej izolacji jest uciążliwy – mówi Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że gdybyśmy nie stosowali obostrzeń, mielibyśmy nawet 40 tys. zachorowań

- Wielu z nas jest zmęczonych tą społeczną kwarantanną, ale bez zastosowania konkretnych środków na dłużej ryzykowalibyśmy, że wirus rozprzestrzeniałby się szybciej - powiedział Mateusz Morawiecki. - Dlatego, przedłużamy obowiązujące obostrzenia - powiedział premier.

Do niedzieli 19 kwietnia 2020 r. obowiązują nadal:

- ograniczenia w przemieszczaniu się;
- zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
- ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!
- ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
- zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe;
- zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.;
- zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;
- zamknięcie restauracji;
- ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie;
- ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).
Do niedzieli 26 kwietnia obowiązuje nadal:

- zamknięcie szkół i uczelni;
- przedszkoli i żłobków;
- zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego;
- zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.


Do niedzieli 3 maja obowiązuje nadal:

- zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę)

- obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązują:

- ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

- Nie wiemy jak będzie przebiegała trajektoria rozwoju epidemii. Dlatego z umiarem cały czas staramy się dopasowywać do tego stanu zagrożenia epidemicznego, w którym się znajdujemy – mówi premier i dodał: "Po świętach chcemy przedstawić skonsultowany z ekspertami plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej".

Jak zapowiedział premier egzaminy zewnętrzne, czyli egzamin ósmoklasisty i matury nie odbędą się szybciej niż w drugiej połowie czerwca. - O dokładnej dacie uczniowie zostaną poinformowani nie później niż trzy tygodnie, a może nawet miesiąc, przed - dodał minister Dariusz Piontkowski. W związku z tym zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony na takich samych zasadach jak obowiązuje dzisiaj. Jak poinformował minister edukacji, nie jest przewidziane na razie przedłużenie roku szkolnego, a świadectwa będą mogły być przekazane w formie elektronicznej.

Jak będzie przebiegała rekrutacja na studia piszemy tutaj >>>>>

Minister zdrowia z kolei zapowiedział, że od przyszłego czwartku (16 kwietnia) wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej

W okresie Wielkanocy wciąż będą obowiązywać ograniczenia dotyczące liczby osób przebywających w kościele do pięciu osób poza sprawującymi nabożeństwo.