Pobrano ponad 200 tys. arkuszy do próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego – poinformowało PAP ministerstwo edukacji. Tuż na starcie, ok. godz. 9.00 strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie działała. Jak podaje MEN, były to chwilowe problemy.

Poniedziałek był pierwszym dniem próbnego egzaminu ósmoklasisty, do którego uczniowie – po raz pierwszy, w związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem szkół – podeszli w swoich domach, korzystając z zamieszczanych na stronie CKE i okręgowych komisji arkuszy. Miały być opublikowane ok. godz. 9.00, czyli wtedy, gdy zwyczajowo zaczynał się egzamin.

Rano pojawiły się problemy z działaniem strony CKE. Jak wyjaśniła w komunikacie przesłanym PAP rzecznik resortu Anna Ostrowska, "chwilowe problemy wynikały z chęci użytkowników do pobrania w tym samym czasie arkuszy z jednej strony CKE". Tymczasem, jak dodała, do dyspozycji były też strony okręgowych komisji i MEN.

Jednocześnie zachęciła, aby w kolejnych dwóch dniach próbnego egzaminu pobieranie arkuszy rozłożyć w czasie.

"Kluczowe nie jest to, o której godzinie pobierzemy arkusz, ale to, aby zmieścić się w czasie, czyli w 120 minutach na napisanie egzaminu próbnego. Należy też pamiętać, że ma to być samodzielna praca, moment na oszacowanie swoich sił, sprawdzenie swoich możliwości, tego, co jeszcze należy poprawić i powtórzyć" – zauważyła.

Ostrowska podkreśliła też, że materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów przygotowały wspólnie: MEN, CKE i okręgowe komisje egzaminacyjne.

"Jest to wsparcie dla nauczycieli i dyrektorów, którzy co roku sami organizowali egzaminy. W tym roku chcieliśmy wesprzeć dyrektorów w bieżących zadaniach i przygotowaliśmy gotowe arkusze, które zarówno nauczyciel, dyrektor szkoły, jak i sam uczeń mogą ściągnąć ze strony CKE, okręgowych komisji i z ministerstwa edukacji" – powiedziała.

Przeprowadzenie egzaminu próbnego jest dobrowolne. We wtorek ok. godz. 9.00 będą publikowane arkusze egzaminacyjne z matematyki, a w środę z języków obcych.

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Z dotychczasowych wypowiedzi ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego wynika, że na razie zaplanowane terminy egzaminu ósmoklasisty, a także maturalnego, nie są zagrożone.

Od 12 marca do 10 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.