Koronawirus zainfekował ponad pół miliona ludzi i zabił 20 tysięcy - powiedział w piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zaapelował ponownie do wszystkich krajów o zapewnienie środków ochronnych pracownikom służby zdrowia.

Występując na konferencji prasowej w Genewie Tedros podkreślił, że niedobór sprzętu ochronnego dla pracowników medycznych na całym świecie stanowi "bezpośrednie zagrożenie" w walce z pandemią koronawirusa.

"Chroniczny globalny niedobór sprzętu ochrony osobistej jest obecnie jednym z największych bezpośrednich zagrożeń dla naszej zbiorowej zdolności do ratowania życia. Gdy pracownicy służby zdrowia są zagrożeni, wszyscy jesteśmy zagrożeni" - powiedział.

Reklama

Tedros wezwał także rządy krajów ogarniętych pandemią o powstrzymanie się od stosowania leków, które okazały się nieskuteczne w terapii Covid-19. Przypomniał przy tym, że ponad 100 tysięcy osób na całym świecie zostało już wyleczonych.

W czwartek szef WHO apelował do państw grupy G20 o zwiększenia produkcji sprzętu ochronnego dla pracowników służby zdrowia. "Pandemia koronawirusa przyspiesza w gwałtownym tempie" - mówił podczas wideokonferencji liderów G20.

"Wzywamy wszystkie wasze kraje do zwiększenia produkcji, usunięcia zakazów eksportu i zapewnienia równości dystrybucji" - mówił Tedros.