Premier wziął udział w wideokonferencji członków Rady Europejskiej dotyczącej koronawirusa - poinformowała we wtorek wieczorem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Była ona kontynuacją dotychczasowych rozmów, które dotyczyły zaplanowania działań w związku z zagrożeniem koronawirusem.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołał wideokonferencję z udziałem unijnych przywódców.

"Była ona kontynuacją dotychczasowych rozmów, które dotyczyły zaplanowania działań w czterech obszarach współpracy tj. ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, zapewnienie wyposażenia medycznego, promowanie badań oraz zwalczanie skutków gospodarczych i społecznych" - podała na stronie interentowej KPRM.

Jak przekazała 13 marca Komisja Europejska opublikowała dokument dotyczący skoordynowanych działań na rzecz przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19. Propozycja KE zakłada mobilizację środków dostępnych w budżecie UE oraz ułatwienia w przekierowaniu ich na działania związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii, w łącznej kwocie 37 mld euro.

KPRM przekazała też, że podczas dzisiejszej rozmowy, liderzy państw UE27 przedstawili wytyczne dotyczące zarządzania granicami. Poparli też wytyczne KE w sprawie granic, które przewidują m.in. specjalne korytarze transportowe dla dostaw towarów oraz możliwość powrotu obywateli UE do swoich krajów tranzytem przez inne państwa UE.

Poruszona została również kwestia współpracy w obrocie artykułami medycznymi pomiędzy państwami członkowskimi UE. Liderzy omówili również sposoby efektywnego mobilizowania środków na badania i wzmacniania niezależności UE w sektorze badań medycznych.

Szefowie państw i rządów ustalili, że kolejna wideokonferencja odbędzie się w przyszłym tygodniu.

To kolejna w ostatnim czasie wideokonferencja unijnych przywódców. Poprzednia odbyła się w minionym tygodniu i była poświęcona koronawirusowi.

Po jej zakończeniu premier Morawiecki we wpisie na Facebooku podkreślił, że "cała Europa jednoczy się teraz w jednym celu - pokonania koronawirusa, który dezorganizuje nasze społeczeństwa i uniemożliwia normalne życie na kontynencie".

"Wspólnie z innymi przywódcami UE daliśmy dziś przykład, jak za pomocą nowoczesnych technologii możemy minimalizować ryzyko zarażeń. Telepraca to wspaniała sprawa - cieszę się, że zawarliśmy taką możliwość w naszej specustawie" - podkreślił Morawiecki.

Szef polskiego rządu poinformował wówczas, że unijni liderzy wymienili się doświadczeniami w sprawie koronawirusa oraz potwierdzili "dalszą ścisłą wolę współpracy w obliczu zagrożenia".

"Tylko wspólnie jesteśmy w stanie wygrać z koronawirusem. Chciałbym, by solidarność europejska, jaką wykazujemy podczas tego trudnego testu, w przyszłości rozszerzyła się na inne obszary współpracy w ramach Unii Europejskiej" - dodał szef polskiego rządu.