Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przedstawił program „Pauza” zawierający szereg rozwiązań, które mają ułatwić funkcjonowanie podmiotom gospodarczym w kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa. Zaapelował do innych instytucji o wprowadzenie podobnych udogodnień.

„Tak jak przypuszczaliśmy obecna sytuacja staje się coraz bardziej ciężka dla wszystkich przedsiębiorców, nie tylko branży turystycznej, ale też właścicieli sklepów, lokali usługowych, gastronomicznych oraz przewoźników” - zaznaczył we wtorek Majchrowski.

W ramach samorządowego programu „Pauza” władze Krakowa – zapowiedział prezydent – w ramach swoich możliwości i kompetencji będą starały się wprowadzić ulgi i ułatwienia, by w jak największym stopniu pomóc przedsiębiorcom i chronić miejsca pracy w stolicy Małopolski.

Majchrowski zadeklarował, że płatności podatków lokalnych, przede wszystkim podatku od nieruchomości, ale też np. od środków transportu, na wniosek przedsiębiorcy będą odraczane za okres od marca do maja włącznie lub rozkładane na raty. Będzie też możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych.

Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, będą zwolnieni z czynszów za ten okres. Zawieszone będzie też na trzy miesiące pobieranie opłaty za zajęcie terenu, na którym działa ogródek letni.

„Podobnie jak w przypadku strefy w centrum miasta, zniesiemy strefę ograniczenia ruchu samochodów na Kazimierzu oraz opłatę za oznakowanie stanowisk postojowych” - zapowiedział Majchrowski.

Prezydent Krakowa wyraził nadzieję, że „rząd zrealizuje swoje obietnice i zaproponuje kompleksowe rozwiązania chroniące przedsiębiorców”. Zaapelował też o to, żeby podobne ułatwienia dotyczące odroczenia czy rozłożenia na raty opłat wprowadziły również inne instytucje, przede wszystkich Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także dostawcy gazu czy prądu.

„Pozostaję w stałym kontakcie z przedstawicielami rządu” - zaznaczył Majchrowski i poinformował, że lista propozycji, które mogą uchronić branżę turystyczną została przesłana także Ministerstwa Rozwoju.

„W liście poprosiłem o możliwość zawieszania na pewien czas spłat rat kredytów oraz przygotowanie oferty niskooprocentowanych pożyczek dla przedsiębiorców, którzy najmocniej odczują kryzys. Ufam, że te propozycje zostaną uwzględnione w rządowych decyzjach” - podkreślił Majchrowski.