Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazuje 4 mln zł na działania związane z epidemią koronawirusa - poinformował podczas wtorkowej konferencji prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.Podczas konferencji prasowej prezes PGNIG podkreślił, że obowiązek wspierania działań przeciwdziałających szerzeniu się koronawirusa ciąży również na przedsiębiorcach. "Jako grupa kapitałowa PGNiG zdecydowaliśmy się, żeby już w tej chwili przeznaczyć 4 mln zł na wsparcie różnych działań związanych z przeciwdziałaniem pandemii" - powiedział Kwieciński.

Jak mówił, spółka przekaże 3 mln zł do budżetu, który za pośrednictwem Ministerstwa Aktywów Państwowych trafi do Ministerstwa Zdrowia i pozwoli na finansowanie różnych działań w placówkach zdrowia w całym kraju. Dodatkowy 1 mln trafi do placówek medycznych zlokalizowanych w miejscowościach, w których działają spółki należące do grupy PGNiG. Jedną z nich jest Instytut Zdrowia Matki i Dziecka w Warszawie, do którego trafi 300 tys. zł. "Nieprzypadkowo nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Matki i Dziecka, bo to jest nasz sąsiad, świadczy usługi zdrowotne nie tylko na Mazowszu, ale i dla całego kraju" - zaznaczył.

Dyrektor Instytutu, Tomasz Maciejewski zwrócił uwagę, że kierowana przez niego placówka zajmuje się dziećmi szczególnie narażonymi na zarażenie koronawirusem. „Są to dzieci leczone onkologicznie, dzieci z chorobami rzadkimi, kobiety w ciąży, noworodki i wcześniaki. Te pieniądze przeznaczymy na zabezpieczenie naszych pacjentów, żeby już przy wejściu do szpitala każdy był odpowiednio skontrolowany, zabezpieczony, żebyśmy nie przenosili wirusa do wnętrza szpitala i w ten sposób uniemożliwili zakażenie naszych pacjentów, bo dla nich taka infekcja może być katastrofalna w skutkach, znacznie bardziej niż dla każdego z nas dorosłego, chodzącego po ulicy" - powiedział.

Doprecyzował, że pieniądze będą wydane na środki ochrony, środki odkażające i sprzęt jednorazowy używany przez dzieci w trakcie hospitalizacji.

Prezes Fundacji Instytutu Matki i Dziecka, Dorota Kleszczewska podziękowała za szybką reakcję PGNIG na prośbę o wsparcie. „W weekend zwróciliśmy się o tę pomoc i w weekend już dostaliśmy pierwszą odpowiedź. Decyzja zapadła w poniedziałek. Teraz wszystkie nasze wysiłki kierujemy na to, żeby naszych pacjentów i ich zdrowie zabezpieczyć i oczywiście zapewnić ciągłość leczenia. Pamiętajmy, że choroby, na które nasi pacjenci są leczeni w Instytucie Matki i Dziecka, nie znikną i nie poddadzą się kwarantannie. Dlatego musimy walczyć, żeby ich stan zdrowia się nie pogorszył i żadna infekcja im nie zaszkodziła” – stwierdziła Kleszczewska.

Kwieciński zadeklarował, że jest to początek współpracy z Instytutem Matki i Dziecka i że grupa PGNIG będzie podejmować kolejne inicjatywy.

Pieniądze na walkę z koronawirusem przekazują też inne firmy, m.in. PGE, która przeznaczyła 5 mln zł na wsparcie działań podejmowanych przez administrację rządową.

Do te pory w Polsce stwierdzono 221 przypadków zakażenia koronawirusem. Pięć osób zmarło.