25 mln zł dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na badania nad koronawirusem, i na badania, które pomogą zapobiegać epidemiom w przyszłości – zapowiedział w poniedziałek w Krakowie wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.

"Podjąłem decyzję o przeznaczeniu 25 mln zł dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii na badania, może wypracowanie szczepionki, a na pewno badania, które w przyszłości umożliwią nauce polskiej, jako cząstce nauki światowej, skuteczne przeciwdziałanie kolejnym epidemiom” – powiedział na konferencji prasowej w Collegium Novum UJ minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Swoją decyzję uzasadniał także m.in. tym, że wirus mutuje, przez co stwarza nowe zagrożenia dla ludzkiego życia i jest „wyzwaniem naukowym”.

„Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ jest zdecydowanie najlepsze w Polsce i na światowym poziomie prowadzi badania nad wirusami” – podkreślił wicepremier.

Zapowiedział również, że powołany przez niego w ubiegłym tygodniu zespół ekspertów ds. koronawirusa (któremu przewodniczy wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz - przyp. PAP), w skład którego wchodzi m.in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak, opracowuje rekomendacje dla uczelni, w jaki sposób mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest groźba epidemii.

Jak podkreślił szef MNiSW, wkrótce rekomendacje, ale i prawdopodobnie decyzje administracyjne, zostaną przedstawione uczelniom. „Na mocy ustawy, którą w sobotę podpisał pan prezydent RP Andrzej Duda, minister nauki w wyjątkowych okolicznościach ma uprawnienia do podejmowania administracyjnych decyzji” – przypomniał i zaznaczył, że państwo w różnych sektorach, także naukowym, musi być przygotowane na wirusa, a studenci są jedną z najbardziej mobilnych grup.

Prof. Krzysztof Pyrć z Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ zaznaczył, że celem uczonych jest szybkie znalezienie rozwiązań, które ułatwią zarówno diagnostykę koronawirusa, jak i terapię chorych.

„Wyniki badań pozwolą przygotować się na kolejne epidemii” – przekonywał wirusolog, podkreślając, że nowoczesne laboratorium UJ pozwala na „bezpieczne prace z tym, czego się boimy”.

„Dlaczego 80 proc. społeczeństwa lekko przechodzi objawy, 20 proc. – ma ciężkie objawy (…), dla 2 proc., zwłaszcza powyżej 70 r. życia, koronawirus niesie śmiertelne zagrożenie. Zdaje się, że chodzi o nieprawidłową odpowiedź odpornościową” – wyliczał prof. Marek Sanak z Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Collegium Medicum UJ.

Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ od blisko 20 lat prowadzi badania nad koronawirusami. Dotychczas działało, wykorzystując środki własne.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 16 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, z czego pięć w poniedziałek. (PAP)

autor: Beata Kołodziej