Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Hiszpanii, wszyscy dotychczas zmarli pacjenci to osoby w wieku emerytalnym, mające od 69 do 99 lat.

Najwięcej ofiar śmiertelnych pochodziło z Madrytu – pięć. Dwóch innych pacjentów zmarło w Kraju Basków, na północy Hiszpanii, zaś pozostali w Walencji, na wschodzie kraju, a także w północno-wschodnich regionach Katalonia i Aragonia.

W ciągu zaledwie jednej doby liczba zainfekowanych koronawirusem w Hiszpanii powiększyła się o 120 osób. Najwięcej nowych przypadków zachorowań odnotowano w aglomeracji Madrytu, a także w Kraju Basków, Walencji oraz w regionie La Rioja, na północy.

Pomimo szybkiego rozprzestrzeniania się choroby resort zdrowia Hiszpanii wyraził w sobotę zgodę na organizację w kraju licznych niedzielnych marszów oraz wieców z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W niektórych wspólnotach autonomicznych regionalne władze sugerowały odwołanie tych masowych imprez z obawy o wzrost zakażeń Covid-19.

Część regionalnych polityków z Kraju Basków twierdzi, że kilkadziesiąt nowych przypadków zachorowań pojawiło się w sobotę wśród uczestników jednego z pogrzebów w mieście Vitoria, stolicy regionu.

Policja hiszpańska zapewnia od soboty przestrzeganie specjalnych przepisów sanitarnych w miejscowości Haro, w prowincji La Rioja, wprowadzonych po stwierdzeniu koronowirusa u ponad 60 osób, które dwa tygodnie temu uczestniczyły w pogrzebie w prowincji Vizcaya w Kraju Basków.
Wiele dzielnic w Haro zostało poddanych przymusowej kwarantannie po wykryciu Covid-19 u 39 osób z tej miejscowości. W Alavie w Kraju Basków koronawirusa stwierdzono u 25 osób, które uczestniczyły w pogrzebie.

Odizolowanej ludności zostaną zapewnione podstawowe usługi – zapewnił w sobotę na konferencji prasowej szef rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES), Fernando Simon.

Wszyscy zakażeni, razem ponad 60 osób, mieli kontakt z 54-letnim mężczyzną pochodzenia romskiego, który mógł być źródłem infekcji, a który obecnie przebywa w szpitalu - podał w sobotę madrycki dziennik „El Pais”. Podczas pogrzebu nie jest trudno zarazić się ze względu na duże skupisko ludzi na niewielkim obszarze – zauważył dziennik. Pogrzeb w Kraju Basków stał się jak dotąd największym źródłem zakażenia koronawirusem w całej Hiszpanii.

W Hiszpanii mamy prawie 500 zakażonych koronawirusem, a liczba zmarłych wzrosła do 10 – poinformował w sobotę Simon.

Tego dnia lokalne władze Barcelony powiadomiły o odłożeniu na inny termin maratonu Zurich Marato ze względu na koronowirusa. Na bieg zapisało się prawie 20 tys. zawodników z całego świata. „Chodzi o realizację fazy powstrzymania Covid-19, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczącymi dużych wydarzeń” – głosi komunikat władz.
W Hiszpanii walka z epidemią Covid-19 trwa głównie w domach opieki i innych miejscach, gdzie przebywają seniorzy. Do tej pory, wszystkie przypadki śmiertelne w tym kraju dotyczą ludzi starszych - najmłodszy zmarły miał 69 lat, i cierpiących na różne schorzenia chroniczne. Najwięcej zarażeń koronawirusem odnotowano w Madrycie – w sobotę było ich 174, zmarło też tam w sumie pięć osób. W stolicy Hiszpanii zamknięto co najmniej na miesiąc dzienne świetlice dla seniorów.